Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost

Chlapi sobě

Recese v Americe otvírá bránu ženám a posílá muže na smetiště dějin

30B_R32_2010_n.jpg
30B_R32_2010_n.jpg

Americký komik Stephen Colbert držel před několika týdny ve svém pravidelném pořadu na stanici Comedy Central trochu štítivě v rukou měsíčník The Atlantic a volal do publika: „Přečtěte si tento článek, je hrůzostrašný!“ Obecenstvo se prohýbalo smíchy, stejně jako nekompromisně působící autorka článku, novinářka Hanna Rosinová.

30B_R32_2010_s.jpg
30B_R32_2010_s.jpg

Colbert ve svém pořadu systematicky paroduje konzervativní televizní komentátory, jeho mladé publikum si tedy slovo „hrůzostrašný“ automaticky překládá jako „hrozně zajímavý“. V tomto případě je pravda někde uprostřed. Mnohastránkový článek s názvem The End of Men (Konec mužů) je skvělý a chvílemi z něj běhá mráz po zádech.

Hospodářská recese je vždy bolestivou ranou s trvalými následky. Pokud trvá dlouho a je hluboká, společnost se natrvalo promění. Ať působí dlouhodobé následky z odstupu mnoha desetiletí jakkoli, transformace s sebou vždy nese chaos a bolí. Někoho hodně.
V tuto chvíli nikdo nemůže vědět, jak přesně poznamená dnešní hospodářská krize Spojené státy nebo Evropu. Množí se spekulace o trvalém úpadku Západu, to je ovšem stará vesta, která se teprve bude muset potvrdit.

Jedna změna v západním světě – zatím jen ve Spojených státech – se však už rýsuje zřetelně, byť nemusí nutně potvrzovat úpadek. Současná recese totiž dovršila a možná na dlouho zpečetila dlouhodobý trend nástupu…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
2010_obalka_R32
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1396
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte