30B_R32_2010_n.jpg
30B_R32_2010_n.jpg

Americký komik Stephen Colbert držel před několika týdny ve svém pravidelném pořadu na stanici Comedy Central trochu štítivě v rukou měsíčník The Atlantic a volal do publika: „Přečtěte si tento článek, je hrůzostrašný!“ Obecenstvo se prohýbalo smíchy, stejně jako nekompromisně působící autorka článku, novinářka Hanna Rosinová.

30B_R32_2010_s.jpg
30B_R32_2010_s.jpg

Colbert ve svém pořadu systematicky paroduje konzervativní televizní komentátory, jeho mladé publikum si tedy slovo „hrůzostrašný“ automaticky překládá jako „hrozně zajímavý“. V tomto případě je pravda někde uprostřed. Mnohastránkový článek s názvem The End of Men (Konec mužů) je skvělý a chvílemi z něj běhá mráz po zádech.

Hospodářská recese je vždy bolestivou ranou s trvalými následky. Pokud trvá dlouho a je hluboká, společnost se natrvalo promění. Ať působí dlouhodobé následky z odstupu mnoha desetiletí jakkoli, transformace s sebou vždy nese chaos a bolí. Někoho hodně.
V tuto chvíli nikdo nemůže vědět, jak přesně poznamená dnešní hospodářská krize Spojené státy nebo Evropu. Množí se spekulace o trvalém úpadku Západu, to je ovšem stará vesta, která se teprve bude muset potvrdit.

Jedna změna v západním světě – zatím jen ve Spojených státech – se však už rýsuje zřetelně, byť nemusí nutně potvrzovat úpadek. Současná recese totiž dovršila a možná na dlouho zpečetila dlouhodobý trend nástupu…

2010_obalka_R32
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R32
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1652

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte