Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost

Rusové se vracejí

Alexandrovci / Foto: Milan Jaroš
Alexandrovci / Foto: Milan Jaroš • Autor: Milan Jaroš

Jak žije rostoucí komunita Rusů v Česku

Je to jen pár let, co je k všeobecné úlevě odvážely vlaky po tisících – a už jsou zase zpět. Rusové. Místo uniforem mají módní šaty, jsou bohatí, sebevědomí a přicházejí sem natrvalo žít. Podle úředních čísel se jich v Česku zatím usadilo 30 tisíc, přičemž třetina toho počtu přišla v posledních třech letech. Už teď jsou třetí největší cizineckou menšinou a dá se očekávat, že číslo poletí vzhůru. Úměrně tomu, jak stoupající nedemokratičnost a tvrdost ruského režimu posílí v očích jeho poddaných pověst Česka coby skvělého místa k životu.

26_R03_molchan_s.jpg
26_R03_molchan_s.jpg • Autor: Respekt
A tak zdejší občané musí řešit otázku „co s nimi?“. Nejde jenom o to, že většina Čechů má v živé paměti Rusy jako okupanty, kteří tady desítky let drželi na bodácích otřesný komunistický režim. Jsou tu i aktuálnější obavy. Ti lidé přicházejí ze země, kterou zprávy tuzemských tajných služeb vedou v kolonce „špionážní a bezpečnostní hrozba“. A z novin víme, že pokud nějaký ruský státní podnik projeví zájem o vstup na český trh, zasedá kvůli tomu v Praze zneklidněná vláda. Jací tedy vlastně jsou tihle „naši Rusové“?

Láska na první pohled
Mezi mnohametrovými nablýskanými výlohami pražského obchodního centra Nový Smíchov působí provozovna pana Baxiněra jako z jiného světa. Do úzkého obchůdku s cedulí &„…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka.indd
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte