36_vanek_gunter_bartos_R28_2010_n.jpg
36_vanek_gunter_bartos_R28_2010_n.jpg

Právě pracuji na návrhu projektu v aplikovaném genetickém výzkumu do veřejné zakázky vypsané ministerstvem vnitra v rámci programu bezpečnostního výzkumu. Forenzní genetika v letošním roce oslavila 25 let od publikování prvního vědeckého článku, ale to v žádném případě neznamená, že se za uplynulé čtvrtletí podařilo vyřešit všechny problémy a výzvy tohoto vědního oboru. Velkým problémem například zůstává efektivní a bezkontaminační zajišťování vzorků na místě činu a jejich následné zpracování. O rizicích se na vlastní kůži například přesvědčili v loňském roce němečtí kriminalisté, když se po mnoho let snažili identifikovat osobu, jejíž DNA nacházeli na nejrůznějších místech činu, aby následně zjistili, že tato neznámá DNA pochází od pracovnice z továrny na výrobu lékařských tamponů. Tato snaha ušetřit nákupem levnějších vzorkovacích prostředků je nakonec stála nejen statisíce eur vynaložených na pátrání po neexistujícím pachateli vražd, únosů a loupeží, takzvaném Duchovi z Heilbronu, ale především ztrátu prestiže a veřejný posměch.

Jedním z cílů výzkumu, jehož náplň se právě snažím navrhnout a podložit argumenty, by mělo být vyvinutí speciálních pufrů a odběrových prostředků, pomocí kterých budou moci kriminalističtí technici pracovat s vědomím, že bylo učiněno maximum pro to, aby bylo na místě činu zajištěno maximální množství vzorku, tento nebyl při odběru kontaminován a bez újmy přestál cestu do laboratoře.…

I_obalka.indd
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka.indd
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte