81A_R28_2010_n.jpg
81A_R28_2010_n.jpg

Je tomu bezmála dvanáct let, co jsem vstoupil do této instituce, tehdy s šestiletým mandátem viceguvernéra. Jasně si pamatuji, jak jsem tehdy v neděli před mým prvním pracovním dnem seděl v kanceláři a přemítal, že šest let je hodně dlouhá doba. Při zpětném pohledu to je úsměvné. Ponechávám stranou, že po rezignaci mého předchůdce můj mandát doznal podstatné změny a práce ještě hodně nabyla na intenzitě a odpovědnosti. Hlavně jsem se ale fatálně mýlil v tom, kolik se toho budu muset – a vlastně nepřetržitě – učit a jak rychle bude čas utíkat.

81A_R28_2010_s.jpg
81A_R28_2010_s.jpg

Poslední dny a týdny před koncem mého působení v České národní bance mě vedou k ohlédnutím za těmito roky. Možná bych měl říci k hodnocením, ale na ta je příliš brzy a budou chtít trochu odstup. Opakovaně mě napadá, že to je podobné jako s dětmi: čas rychle utíká a člověk si mnohdy ani neuvědomuje, jak rychle rostou a mění se. Tady mám podobný pocit; čas utíkal hodně rychle a teprve při pohledu zpět si uvědomuji, jak moc se změnil nejen způsob fungování této instituce, ale i její samotná činnost. Měnová politika, dohled nad finančními trhy, platební styk, správa devizových rezerv a další oblasti, ve všem došlo k zásadním změnám; centrální banky a dohledové instituce mají dnes velmi odlišné přístupy ve srovnání s dobou před deseti, dvaceti lety. A vývoj jde dál. To, co jsme považovali v posledních letech takřka za kanonické, je pod vlivem…

I_obalka.indd
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka.indd
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte