tabery_n.jpg
tabery_n.jpg • Autor: Respekt

Česká televize minulý týden přišla s velmi zajímavým projektem – od neděle do pátku vysílá na ČT 24 politické debaty, které toto veřejnoprávní médium zahájilo v roce 1990. Je to dobrá příležitost si připomenout zašlá témata, ale také si uvědomit, jak dalekou cestu urazila (nejen) televizní žurnalistika.

tabery.jpg
tabery.jpg • Autor: Respekt

Některé momenty jsou doslova úsměvné, třeba když moderátoři na úvod debaty nadhodí obecné téma a pak čekají, kdo bude chtít mluvit. A je ticho. Když se pak na výzvu jako ve škole dají hosté do řeči, nikdo z debatujících není přerušován, takže odpovědi se často mění v dlouhé a nudné přednášky. Překvapí i cigarety ve studiu či rozlévané pivo přítomným debatérům, jejichž tváře mnohdy zakryje pozadí číšníků a číšnic. Prostě porevoluční éra s neopakovatelným kouzlem, kdy je všechno poprvé.

Prvním dílům jistě pomohl pocit jisté nostalgie. Přesto si u diskuse z roku 1991, kdy seděli vedle prezidenta Václava Havla ve studiu i novináři, politici, filozof, dramatička, člověk uvědomí, že dnešním obrazovkám cosi chybí.

Česká společnost se za dvacet let zprofesionalizovala, takže když se řeší daně, doprava či zahraniční politika, je možné okamžitě pozvat experty na tyto obory. Nepochybně všichni mají k tématu co říct, ale zároveň tak dochází k až nebezpečnému zploštění veřejné diskuse. Proč by se nemohl debaty o daních zúčastnit třeba filozof nebo historik? I oni přece žijí v této zemi a…

I_obalka.indd
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka.indd
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2264

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte