Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Společnost

Druhá šance

Argentina vyhrát musí. Má přece Diega Maradonu

Když hrála předminulý týden Argentina s Jižní Koreou, bylo ve čtvrtek v osm hodin ráno megaměsto Buenos Aires úplně prázdné. Na pětiproudých dálnicích by se klidně dal hrát fotbal, protože auta se někam vypařila. V metru a příměstských vlacích, jindy po strop napěchovaných lidmi, si člověk mohl docela dobře lehnout, a dokonce ani žebráci nepracovali. Jen před velkoplošnými, nově namontovanými obrazovkami v bufetech a barech bylo narváno a podávaly se dortíky s polevou v národních barvách. Fanoušci národního týmu oblečení do modro-bílých pruhovaných dresů, kterým na hlavách trůnily šaškovské obří čepice, postávali vedle lékařů v bílých pláštích, zametači chodníků se opírali o svá košťata a společně pak všichni křepčili, objímali se, otevírali okna, křičeli z nich „góóól“ a foukali na ty strašné plastikové trubky.

Mnozí sociologové a političtí analytici tvrdí, že fotbal je jakési moderní náboženství. Společně mu propadají miliony lidí všech vyznání, ras a původů. V zemích, jako je Argentina nebo Španělsko, má člověk ale dojem, že fotbal je především kolektivní antidepresivum. „Už měsíc všichni cítíme, že je všechno v pořádku. Zapomeneme na třicetiprocentní inflaci, ekonomickou krizi, na nebezpečné ulice, chudinské čtvrti… Aspoň ten fotbal umíme jako nikdo na světě,“ myslí si velká fanynka argentinského fotbalu a Diega Maradony, studentka mezinárodních…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 54 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 54 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.