Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Ekonomika, Politika

Recese? Neznám

Brazílie prudce roste a stává se zemí budoucnosti

V módní čtvrti Palermo argentinského hlavního města Buenos Aires se prolínají dva světy. Ten domácí, argentinský, zavání minulostí – honosné budovy v evropském stylu jsou vzpomínkou na slávu země, která patřila před sto lety k nejbohatším na světě a od té doby se pomalu šine dolů. Když místní vyhrají fotbalový zápas, odpalují petardy a říkají: „Skvělé. Aspoň že máme fotbal.“

V ulicích ale zároveň proudí jiný živel, a ten mluví brazilskou portugalštinou. Pro turisty ze São Paula nebo Rio de Janeira je tady navzdory třicetiprocentní argentinské inflaci lacině a prostředí na ně působí exotickým dojmem připomínajícím starý kontinent. V baru Me Leva Brasil se také fandí fotbalu, místní brazilská komunita ale váhavé vítězství Brazílie nad Severní Koreou nevidí jako útěchu. „Tohle je teprve začátek. To hlavní teprve přijde, počkejte za čtyři roky v Riu a pak ještě na olympiádě o rok později!“ vykřikuje nadšeně osazenstvo baru. Na ulici Brazilci vykupují argentinské obchody a v baru teče pivo proudem. „Máme se skvěle už patnáct let a bude líp!“ vysvětlují dobrou náladu přiopilí občané země, která začíná dominovat Latinské Americe a prokousává se do světové první ligy.

Za hubičku

Až totiž bude Brazílie v roce 2016 pořádat olympijské hry, bude se vší pravděpodobností pátou největší ekonomikou světa.…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 52 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 52 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.