Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika

Náčelník Béla

Muž, který zvítězil nad maďarským i slovenským nacionalismem

25-profil_n.jpg
25-profil_n.jpg • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer

V uličce lemované vzrostlými stromy v městečku Šamorín asi třicet kilometrů jižně od Bratislavy tiše poskakuje za brankou velký erdelteriér a ze dveří obyčejného vesnického domu mává jeho pán. Zahrada vypadá podobně jako stovky dalších tady na jihu: skleník, ohrada se slepicemi, velká psí bouda (kterou právě obsadila čtyři koťata), pečlivě obdělaná řada vína, vzadu ovocné stromy, políčko kukuřice. 

25-profil_s.jpg
25-profil_s.jpg • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer

„Právě jsem dostříhal víno,“ říká domácí, jehož záliba v zahradničení je na Slovensku proslulá. Na okopávání půdy však už dnes nezbude čas, protože za hodinu ho očekává prezident republiky, aby si s ním promluvil o povolební situaci. Béla Bugár (52) je totiž politický veterán a předseda už třetí politické strany. Založil ji sice teprve před rokem, ale její překvapivý úspěch ho vymrštil rovnou do rodící se vlády.

Sotva by se na Slovensku našel jiný politik, jehož návrat na mocenské výsluní by byl přijímán s takovou radostí. Ve volební noc se v centrálách tří slovenských stran oslavoval nejen úspěch pravice, ale také jedno významné vedlejší vítězství: že čtvrtým v koaliční partě bude právě Béla Bugár, a ne ten protivný Pál Csáky.

Ve skutečnosti jde o vítězství možná významnější než samotný úspěch slovenské pravice. Na Slovensku se poprvé v dějinách nějaký politik důsledně postavil proti tradici i přesvědčení, že zvyšování etnického napětí přináší hlasy politickým…

2010_obalka_R25
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 52 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R25
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 52 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte