Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Politika, Společnost

Náčelník Béla

Muž, který zvítězil nad maďarským i slovenským nacionalismem

  • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer
• Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

V uličce lemované vzrostlými stromy v městečku Šamorín asi třicet kilometrů jižně od Bratislavy tiše poskakuje za brankou velký erdelteriér a ze dveří obyčejného vesnického domu mává jeho pán. Zahrada vypadá podobně jako stovky dalších tady na jihu: skleník, ohrada se slepicemi, velká psí bouda (kterou právě obsadila čtyři koťata), pečlivě obdělaná řada vína, vzadu ovocné stromy, políčko kukuřice. 

  • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer
• Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

„Právě jsem dostříhal víno,“ říká domácí, jehož záliba v zahradničení je na Slovensku proslulá. Na okopávání půdy však už dnes nezbude čas, protože za hodinu ho očekává prezident republiky, aby si s ním promluvil o povolební situaci. Béla Bugár (52) je totiž politický veterán a předseda už třetí politické strany. Založil ji sice teprve před rokem, ale její překvapivý úspěch ho vymrštil rovnou do rodící se vlády.

Sotva by se na Slovensku našel jiný politik, jehož návrat na mocenské výsluní by byl přijímán s takovou radostí. Ve volební noc se v centrálách tří slovenských stran oslavoval nejen úspěch pravice, ale také jedno významné vedlejší vítězství: že čtvrtým v koaliční partě bude právě Béla Bugár, a ne ten protivný Pál Csáky.

Ve skutečnosti jde o vítězství možná významnější než samotný úspěch slovenské pravice. Na Slovensku se poprvé v dějinách nějaký politik důsledně postavil proti tradici i přesvědčení, že zvyšování etnického napětí přináší hlasy politickým…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 52 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 52 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.