Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura

Knihy s dobrou podrážkou

Nakladatel Marek Turňa udělal ze své Knihy Zlín štiku na trhu

Autorovi těchto řádků někdy před třemi roky zazvonil telefon. Muž na druhé straně se představil jako Marek Turňa z Knihy Zlín. O tom, že v bývalém „městě práce“ existuje nějaké takové nakladatelství, věděl tehdy jen málokdo. Český knižní trh se podobně jako většina dalších odvětví utvářel v 90. letech, přinejmenším co se týče největších nakladatelství a vydavatelství, jako jsou Argo, Euromedia, Torst, Paseka nebo Host. Kolem roku 2000 už se karty zdály být rozdané a nevypadalo to, že na trhu zaplavovaném rok od roku rostoucím počtem titulů se ještě najde místo pro někoho dalšího. Kupodivu našlo.

„Jenže z těch třinácti tisíc titulů, co ročně vycházejí, mi dvanáct a půl tisíce přijde stejně zbytečných,“ prohlašuje dnes s nadsázkou Marek Turňa, majitel nakladatelství, které se během posledních několik let stalo štikou na trhu. „Jsou to kuchařky nebo monografie celebrit, tuctový konzum.“ Ambicí Knihy Zlín je vydávat naopak knihy s dobrou podrážkou – jak jinak ve městě obuvi.

Total horizontal

Před třemi lety zvedl Marek Turňa telefon kvůli tomu, aby se víceméně naslepo zeptal na rukopis mladého autora. U českých nakladatelů, kteří jsou obvykle zavaleni nevyžádanými rukopisy, je aktivní přístup k jejich vyhledávání (ze zmíněné spolupráce tehdy sešlo) věc nevídaná. Dobře to ilustruje, že v Knize Zlín je prostě…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 52 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 52 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.