Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

60, nebo 40?

Ministerstvo školství chce zase mrhat talenty

V Česku je příliš mnoho studentů a je třeba s tím něco dělat. Tato věta musí napružit nejen desetitisíce lidí, kteří se vloni nedostali na svoji vybranou vysokou školu, ale také rodiče, kteří mají už roky dopředu stažený žaludek při představě, že jejich dítě zpanikaří u přijímaček a zůstane pod čarou. Nicméně jakkoli se to zdá absurdní, minulý týden uvedená věta padla na jednom oficiálním ministerském fóru a nebezpečně rychle a nekriticky si našla cestu do médií. Vše pak stvrdili respondenti internetových anket, kteří hlasovali pro: ano, v Česku je příliš mnoho studentů.

Celé to vzniklo tak, že ministerstvo školství začalo ve svých materiálech uvádět zvláštní údaj. Podle něj v Česku odchází na vysoké školy víc než 60 procent lidí z populačního ročníku devatenáctiletých. To je prý více než kdekoli v okolních zemích, vede to k poklesu kvality vysokoškolského studia a je třeba nějakou restrikcí zakročit. Stejný názor padl dokonce na závěrečném zasedání Rady pro reformu vysokoškolského vzdělávání, jíž předsedá přední česká akademická autorita – profesor Rudolf Haňka z Cambridge. A přidali se i zástupci nynějších studentů sdružení ve Studentské komoře Rady vysokých škol: „V současné době nastupuje na vysoké školy přibližně 60 procent populačního ročníku a není nutné tento podíl nadále zvyšovat.“

Respekt si dal ale trochu práce a toto číslo, na jehož základě se dělají vážné ministerské závěry a povznáší se arogantní tvrzení typu &„…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 52 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 52 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.