Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

My jsme to nahráli

Sdružení Post Bellum vrací tvář zapomenutým hrdinům našich dějin. A umí jindy nezáživnou historií zaujmout české děti.

kroupa_cudlin.jpg
kroupa_cudlin.jpg • Autor: Respekt

Na začátku padesátých let se na Sedlčansku začal odvíjet neuvěřitelný příběh. Skoro třicetiletého rolníka Václava Jakeše, jehož bratr se pokusil ilegálně uprchnout na Západ, se snažila Státní bezpečnost vydíráním získat ke spolupráci. Zoufalý muž před stupňujícím se nátlakem utekl do lesa. Tam ho po několika dnech našel kamarád a odvedl ke svým známým na statek sedláka Jana Pecky. Hospodářova rodina žijící na samotě nezaváhala ani minutu a uprchlíkovi nabídla dočasný úkryt. Šatili, živili a skrývali ho ve stodole téměř šestnáct let, dokud se Jakeš v uvolňující se atmosféře druhé poloviny 60. let nerozhodl přihlásit úřadům. (Strávil pak tři měsíce ve vyšetřovací vazbě, souzen nebyl.)

Sedláka Pecku, který na svém statku žije dodnes, ještě donedávna nikdo neznal. Až před měsícem sklidil (v zastoupení svého syna, kvůli zdravotním problémům nemohl přijet osobně) dlouhotrvající aplaus sálu na pražském Žofíně, kde v přítomnosti televizních kamer dostal Cenu Paměti národa. Hlavní zásluhu na tom, že Peckův statečný čin stejně jako tisíce dalších nezůstal v zapomnění, má občanské sdružení Post Bellum. Nejen ocenění pro lidi, kteří zůstali lidmi i v nebezpečné životní situaci, ale třeba také čerstvě vydaná multimediální DVD učebnice pro základní a střední školy nazvaná My jsme to nevzdali představuje důležitý pokus, jak poselství nedávné české minulosti uchovat pro další generace.

62C_R23_2010_s.jpg
62C_R23_2010_s.jpg
Času,…

2010_obalka_R23
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R23
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 49 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte