24A_cudlin_R23_2010_n.jpg
24A_cudlin_R23_2010_n.jpg

Nechybělo mnoho a málem se stal obětí vlastního nápadu. „Takovou revoluci jsem opravdu nečekal,“ říká tichým hlasem poslanec ČSSD Robin Böhnisch (33). I on byl jako celá řada jeho kolegů letos ohrožen takzvaným „kroužkováním“, kdy lidé dávali masově preferenční hlasy svým favoritům zprostředka nebo přímo z konce kandidátky. Na rozdíl od jiných poslaneckých matadorů se však Robin Böhnisch do svého třetího poslaneckého období probojoval – zachránily ho prý preference z rodného Trutnovska. A může být spokojen. Byl to on, kdo po minulých volbách protlačil parlamentem změnu volebního zákona dávající preferenčním hlasům daleko větší váhu, než měly do té doby. Jeho příběh ukazuje, jak nenápadné změny mohou přinášet velké výsledky.

 

Volič v. sekretariát
Začalo to už před minulými volbami, kdy Böhnisch společně se dvěma kolegy předložil poslancům text, ve kterém se pravilo, že počet preferenčních hlasů jednoho voliče se zvyšuje ze dvou na čtyři a procento, které posouvá adepta o poslanecké křeslo vzhůru na kandidátce, se snižuje z původních sedmi procent získaných preferenčních hlasů na procenta tři. „V tom návrhu byl kus pragmatismu,“ přiznává Böhnisch. On i jeho kolegové byli zvyklí preference od svých voličů dostávat a slibovali si, že si zvýšením jejich dopadu polepší. Avšak jen o pragmatismus nešlo, sám Böhnisch…

2010_obalka_R23
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R23
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 49 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte