65_o_connor_R23_2010_n.jpg
65_o_connor_R23_2010_n.jpg

Jméno Ježíše Krista se někdy skloňuje namísto výkřiku "Kruci!“ a vyznívá tak nejen jako výraz naděje, ale i kletby. Navíc - Kristus byl jen další bezdomovec. Právě tak se o ústřední postavě křesťanské víry vyjadřují hrdinové povídkové knihy Dobrého člověka těžko najdeš Flannery O’Connorové (1925–1964), katolické autorky niterně spjaté s převážně protestantským americkým Jihem. Jde o talentovanou prozaičku, která po předčasně zesnulém otci zdědila vzácnou chorobu, v důsledku níž se od roku 1955 téměř nemohla pohybovat a žila s vědomím blížící se smrti. To jí však nezabránilo v pouti do Lurd, na níž se prý opírala o "nejhezčí berle v celé Evropě“, jak prohlásila později. Právě nezvyklá a často šokující kombinace šibeničního humoru s jasně náboženským či morálním poselstvím způsobila, že do roku 1989 se v českém překladu objevil jen jeden výbor z jejích povídek.

65_o_connor_R23_2010_s.jpg
65_o_connor_R23_2010_s.jpg
V autorčiných textech se zásadně nevyskytují kladné postavy - několika mistrnými tahy s důrazem na detail jsou načrtnuti a nemilosrdně zkarikováni muži i ženy, děti, puberťáci, starší i umírající a zejména pak ti, kteří donekonečna omílají klišé o životě a světě. Mimochodem klišé jsou to pečlivě odposlouchaná a podaná neodolatelným dialektem, doprovázená patřičnými gesty. Všední pozemskou existencí hrdinů ovšem pokaždé otřese jakási intervence shůry: oči zaslepené předsudky jim pootevře až prožité…

2010_obalka_R23
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R23
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 49 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte