Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Ježíš a odpad světa

65_o_connor_R23_2010_n.jpg
65_o_connor_R23_2010_n.jpg

Jméno Ježíše Krista se někdy skloňuje namísto výkřiku "Kruci!“ a vyznívá tak nejen jako výraz naděje, ale i kletby. Navíc - Kristus byl jen další bezdomovec. Právě tak se o ústřední postavě křesťanské víry vyjadřují hrdinové povídkové knihy Dobrého člověka těžko najdeš Flannery O’Connorové (1925–1964), katolické autorky niterně spjaté s převážně protestantským americkým Jihem. Jde o talentovanou prozaičku, která po předčasně zesnulém otci zdědila vzácnou chorobu, v důsledku níž se od roku 1955 téměř nemohla pohybovat a žila s vědomím blížící se smrti. To jí však nezabránilo v pouti do Lurd, na níž se prý opírala o "nejhezčí berle v celé Evropě“, jak prohlásila později. Právě nezvyklá a často šokující kombinace šibeničního humoru s jasně náboženským či morálním poselstvím způsobila, že do roku 1989 se v českém překladu objevil jen jeden výbor z jejích povídek.

65_o_connor_R23_2010_s.jpg
65_o_connor_R23_2010_s.jpg
V autorčiných textech se zásadně nevyskytují kladné postavy - několika mistrnými tahy s důrazem na detail jsou načrtnuti a nemilosrdně zkarikováni muži i ženy, děti, puberťáci, starší i umírající a zejména pak ti, kteří donekonečna omílají klišé o životě a světě. Mimochodem klišé jsou to pečlivě odposlouchaná a podaná neodolatelným dialektem, doprovázená patřičnými gesty. Všední pozemskou existencí hrdinů ovšem pokaždé otřese jakási intervence shůry: oči zaslepené předsudky jim pootevře až prožité…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
2010_obalka_R23
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 49 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte