Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Civilizace

Veřejné soukromí

Google nahrával data z bezdrátových sítí, hrozí mu pokuta

Naši osobní korespondenci čte robot a podle toho, co posíláme a přijímáme, nám servíruje reklamy, abychom za praktickou službu nemuseli platit. Je to porušení listovního tajemství? Když klikneme na inzerát v sociální síti, jeho zadavatel se dozví, z jakého města jsme a kolik je nám let. Vadí to? Co je na internetu soukromé, co veřejné a má vůbec ještě smysl to rozlišovat? Mezi dvěma tradičními kategoriemi vznikl ve virtuálním světě nový prostor, v němž se učíme pohybovat. Zatím poslední dějství zápasu o podobu soukromí na internetu se odehrává v těchto týdnech. V rolích padouchů nyní vystupují vyhledávač Google a komunitní síť Facebook.

Přesně před rokem se ulicemi Prahy proháněla auta s nápadnou, skoro dvoumetrovou konstrukcí na střeše. Panoramatickými kamerami snímala každých pár metrů všechno kolem: domy, chodce, auta i oblohu. Na podzim se pak v internetové aplikaci Google Maps objevila ikona žlutého panáčka. Kdo ho přetáhne do některé z nafocených ulic, může se jimi snadno „procházet“ a myší se „rozhlížet“ na všechny strany. Někdo na snímcích pozná souseda, někdo vlastní manželku vracející se – například – z nákupu. Aby zmírnil zásah do soukromí těchto lidí, Google rozmazává jejich obličeje a také poznávací značky aut.

Těsně nad žlutým panáčkem se objevilo ještě jedno tlačítko. Na mapě nám ukáže místo, kde se právě nacházíme. Najde ho díky geolokační databázi. Auta Googlu totiž nejen fotí, ale také na každém kroku…

2010_obalka_R22
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R22
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte