osobnost_bondy.jpg
osobnost_bondy.jpg • Autor: Respekt

Člověk má zbystřit, kdykoli se setká s myslitelem, který se zabývá nejdůležitějším tématem lidských dějin – lidskou svobodou. A ve střední Evropě, kde se tradičně raději uvažuje na téma rovnosti, je dobré si takového člověka preventivně vážit. Egon Bondy takovým mužem určitě byl, i když, zvláštní věc, to nejnespokojenější období života prožil po roce 1989, který podle obecného přesvědčení téma svobody opět vrátil v českých zemích do oběhu. Filozof posledních dvacet let života protrpěl a nebylo to způsobeno jen věkem a nemocemi.

64b_R22_2010_s.jpg
64b_R22_2010_s.jpg • Autor: Respekt
Když člověk čte knižní svědectví Marie Klečacké-Beyly, lékařky, která se s Bondym stýkala přes třicet let, chce se mu z filozofa, řečeno s ním, nejprve skoro „zvracet“: před očima defiluje lidská troska rozstřílená medicínskými diagnózami na kusy, toxikoman prolezlý závislostí na hypnotikách, člověk, který je sice stále schopen plodit texty o nejduchaplnějších tématech, ale jeho jediným pánem a vládcem je rohypnol. Čtenář, který chce, aby myslitel dosvědčoval rozpoznané pravdy vlastním životem, u Bondyho skoro nic podobného nenajde: vidí osobnost rozvibrovanou, jistě ne „integrální“, jak Bondy sám sebe toužil vidět. Dnešní pragmatický člověk se pak může zeptat: k čemu je užitečné myšlení člověka, který se sám pod jeho vlivem stal nešťastným a prožil v tom stavu celý život? Když se do toho ještě připlete Bondyho dlouholetá…

2010_obalka_R22
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R22
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte