Povídka Křídla noci amerického autora Roberta Silverberga, napsaná v 60. letech minulého století, se odehrává v daleké budoucnosti. Vystupuje v ní létající dívka Avluela, členka kasty Okřídlených, jejíž první příslušníky kdysi stvořil genový chirurg.

Genová chirurgie zatím neexistuje. Pokusy známého vědce Craiga Ventera však s tímto termínem rezonují: Venterův tým nestvořil umělý život, jak se chybně psalo, přesto je jeho nový experiment fascinující a zneklidňující zároveň. Vědci uměle vytvořili dědičnou informaci jisté bakterie (která vyvolává plicní onemocnění u hovězího dobytka a koz) a vložili ji do bakterie jiného biologického druhu. Fungovalo to, buňka začala číst cizí genetický kód a proměnila se podle něj. Jako by si geny „svlékly své tělo“ a přivlastnily si tělo někoho jiného.

Pozoruhodné je i to, že Venter do syntetické DNA nechal zašifrovat e-mailové adresy členů svého týmu. A také několik výroků, například slova: „Žít, bloudit, padat, vítězit, znovu vytvářet život ze života,“ – tedy citát z románu Portrét umělce v jinošských letech Jamese Joyce. Jak se kolonie mikroorganismů v laboratoři množila, text se uvnitř bakterií znovu a znovu kopíroval. Kdyby vědci bakterie nezmrazili, v budoucnu by se kvůli náhodným mutacím citát zvolna ztrácel v šumu.

Z biologického hlediska to nemá žádný význam, šlo o „hluchou“ část DNA, kterou buňka nevyužívá. Umístit text slavného spisovatele do bacila…

2010_obalka_R22
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R22
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte