Ve více než šestimilionovém Bangkoku není metro a doprava je tam vždy na dlouhé lokte. Výjimku tvoří několik ulic nového města, kde se nad ulicí vine moderní rychlodráha. Podél ní pak stojí řady blyštivých obchodních domů, jimž se velikostí v Česku žádný nevyrovná. Právě v těchto místech se zabarikádovali vzbouřenci odění do červených košil a trik, aby přinutili vládu k politickým ústupkům a vyhlášení brzkých parlamentních voleb, které měly zajistit návrat k moci bývalého premiéra Thaksina Šinavatry. Protest dopadl podle očekávání: armáda pozice dobyla a vzbouřence rozehnala. Přesto vládne velká nejistota, co bude s Thajskem dál.

Nemocný král
Není až tak nemožné si představit, že by měl našinec v Thajsku žít. Moderní, prosperující země s příjemnými, nekonfliktními lidmi, přitažlivou buddhistickou kulturou a krásnou přírodou se ve srovnání se zeměmi kolem (kromě Malajsie) jeví jako stabilní místo, kde lidé mají to štěstí vybírat si poslance a vládu z nabídky několika politických stran v relativně svobodných volbách.

Ta stabilita má ale mělké kořeny – událostmi z minulého týdne vyvrcholila vleklá, několikaletá politická krize. Za posledních deset let měla země čtvery parlamentní volby, letos na podzim mají být další. Problémem je porušování demokratických pravidel, například různé uplácení voličů před volbami. V tom vynikl právě Šinavatra do té míry, že jej v roce 2006 armáda odstavila od moci. Thajskými demokraty i západním…

2010_obalka_R21
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R21
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 51 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2255

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte