37A_stransky_R21_2010_n.jpg
37A_stransky_R21_2010_n.jpg • Autor: Respekt

Motor nehlučí, otáčí se bez vibrací, a když se člověk nakloní k výfuku, může se bez obav zhluboka nadechnout - do plic mu vstoupí jen teplá vodní pára. Autobus vozící už dva týdny cestující na pravidelné lince po Neratovicích na sobě nese hrdý nápis, že neprodukuje emise. A není to nadsázka. Vozidlo totiž pohánějí palivové články na vodík, jehož spalováním vzniká jenom voda, nic víc. V bohatých západních metropolích od Hamburku až po Londýn jezdí už desítky podobných vozidel. A to je také důvod, proč mladý vědec Luděk Janík z Ústavu jaderného výzkumu v Řeži věří, že to je právě vodík, který se prosadí jako pohonná hmota budoucnosti. Není to projev momentálního okouzlení: do vývoje technické novinky brázdící dnes ulice Neratovic se pustil už před šesti lety.

37A_stransky_R21_2010_s.jpg
37A_stransky_R21_2010_s.jpg • Autor: Respekt
Ať to lidi vidí
"Vlastně je to takový hodně sofistikovaný reklamní předmět,“ popisuje autobus Janík. Léta si totiž společně s kolegy lámal hlavu, jak technologie založené na vodíku představit veřejnosti. Tušil totiž, že při stoupajících cenách ropy a rozvoji nových technologií se bude s touto látkou čím dál víc počítat. Jenom odpadní vodík z českých chemiček by stačil na denní provoz dvou set tisíc automobilů. Vědci přitom počítají s tím, že až se začnou stavět takzvané jaderné reaktory čtvrté generace, umožňující "recyklovat“ jaderný odpad, uměle vyráběného vodíku v Evropě prudce přibude,…

2010_obalka_R21
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R21
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 51 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte