81_R21_-most-edit_n.jpg
81_R21_-most-edit_n.jpg • Autor: Respekt

81_R21_-most-edit_s.jpg
81_R21_-most-edit_s.jpg • Autor: Respekt
Jsem Ruska a žiji v Čechách něco přes třináct let. Rodina se sem kdysi přestěhovala za lepším životem a nadějnějšími vyhlídkami. Rodiče mi vždycky říkali, abych na ulici zbytečně nemluvila rusky. Ani jsem přesně nevěděla proč. Za celou tu dobu jsem nebyla nijak výrazně konfrontována s negativním postojem Čechů vůči Rusům. Nevím, jak je to možné, ale povedlo se mi prožít relativní idylku.

Pamatuji si, jak mě děti na základní škole učily česky tak, že mě vodily za ruku po třídě: "Tabule! Lavice! Křída! Paní učitelka!“ Z dětské zlomyslnosti mě párkrát sice o některých názvech trochu mystifikovaly, většinou mi to ale po chvíli legrace vysvětlily. Základní i střední škola byly celkem fajn, zvláště poté, co jsem se naučila česky a mým nejčastějším slovem přestalo být nerozumím. Nepřišlo mi, že mě moje národnost nějak vylučuje.

Jenže asi musel nastat den, kdy jsem se měla podívat realitě do očí. Rozhodla jsem se jít na přípravný kurz pro zájemce o studium žurnalistiky. Jednu podzimní středu jsem se dostavila do třídy jistého pražského gymnázia, kterou nejmenovaná agentura pronajímala jako prostor pro své odpolední kurzy. Přišla jsem trochu pozdě a všechny lavice byly nacpány k prasknutí. Zalezla jsem do zadní řady a začala poslouchat. Lektorka se nám na úvodní hodině snažila trochu přiblížit svoje vlastní novinářské působení a okruhy, které budeme na kurzu probírat. Poté přišlo…

2010_obalka_R21
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R21
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 51 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte