Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Kde pohřbili Kupku

Inspirací k unikátnímu dokumentu byl překvapivý objev v Paříži

60C_R20_2010_n.jpg
60C_R20_2010_n.jpg • Autor: Respekt

V červnu se v pařížském sídle UNESCO bude promítat originální film režisérky Daniely Gébové František Kupka – Symfonik barev a malíř kosmu. Snímek počítačovou animací rozhýbává nejznámější obrazy proslulého průkopníka abstrakce, až má divák pocit, že sleduje jejich zrod vedený rukou umělce od prvotní linky po závěrečnou tečku. Vznikl už v roce 2008, rok se však nesměl promítat kvůli nevyřešené licenci na Kupkovy malby použité v dokumentu. Teprve loni na podzim ho bez většího ohlasu odvysílala Česká televize.

Tvůrci i zadavatel dokumentu, Královéhradecký kraj, si od filmu přitom slibovali, že přitáhne zájem Čechů k dílu i životním osudům našeho v zahraničí nejslavnějšího malíře. Možná se tak František Kupka, rodák z Opočna, vrátí do povědomí širší české veřejnosti teprve přes Paříž, na jejímž předměstí Puteaux dlouhá léta žil a tvořil. Ostatně příběh vzniku unikátního dokumentu i následné iniciativy Královéhradeckého kraje začíná právě ve městě nad Seinou.

60b_R20_2010_s.jpg
60b_R20_2010_s.jpg • Autor: Respekt
Urna číslo 22 696
V červenci roku 2007 v Paříži česká studentka filozofie Barbora Jaklová s překvapením zjistila, že ani přední „kupkologové“ nevědí, kde je malíř přesně pochován. Lépe řečeno udávají pařížský hřbitov Père Lachaise. Jméno zakladatele abstraktního umění na seznamu slavných umělců a myslitelů, kteří jsou na legendárním hřbitově pohřbeni, však nenašla. Jak dnes říká, …

2010_obalka_R20
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 50 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R20
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 50 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte