32A_cudlin_R17_2010_n.jpg
32A_cudlin_R17_2010_n.jpg • Autor: Respekt

Stačila vzrušená hodinová debata v kavárně nedaleko školy a základní idea byla venku. „Politici se bojí vašeho názoru, tato škola se bojí politiků,“ píše jedna ze studentek rychle na papír položený mezi šálky s kávou základní motto petice, kterou chtějí studenti z pražského Gymnázia Jana Nerudy šířit po své škole. „Jo, to je dobrý, úderný,“ kvitují ostatní. „Ale musíme k tomu uspořádat také happening. Ať je nějaká legrace,“ dodává kolegyně Bára, která letos maturuje. Její gymnázium patří ke dvěma stovkám středních škol v Česku, které se měly podle plánu zapojit do projektu takzvaných studentských voleb. Vedení školy ale po halasných protestech politiků svým studentům hru na volby, která měla posílit jejich občanské instinkty, zakázalo. „Nechceme to nechat jen tak a dát řediteli jasně najevo, že s tímhle zákazem nesouhlasíme,“ říká Bářin spolužák Vojtěch Bahenský, který společně s ní protestní akci organizuje.

Po zásahu hejtmanů a ministerstva školství, kteří projekt torpédovali coby nepřípustné zatahování politiky do škol, to chvíli vypadalo, že podobně jako studenti z pražského gymnázia na tom budou i ostatní středoškoláci, kteří měli o volby nanečisto zájem. Obavy se ale nakonec nenaplnily. Tlaku se zalekla jenom čtvrtina přihlášených škol. Ostatní ředitelé tlak politiků ustáli.

32A_cudlin_R17_2010_s.jpg
32A_cudlin_R17_2010_s.jpg • Autor: Respekt
Příliš vážná…

2010_obalka_R17
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R17
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte