Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Společnost

U nás se volit bude

Studentský projekt voleb „nanečisto“ otestoval nezávislost ředitelů českých středních škol

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Stačila vzrušená hodinová debata v kavárně nedaleko školy a základní idea byla venku. „Politici se bojí vašeho názoru, tato škola se bojí politiků,“ píše jedna ze studentek rychle na papír položený mezi šálky s kávou základní motto petice, kterou chtějí studenti z pražského Gymnázia Jana Nerudy šířit po své škole. „Jo, to je dobrý, úderný,“ kvitují ostatní. „Ale musíme k tomu uspořádat také happening. Ať je nějaká legrace,“ dodává kolegyně Bára, která letos maturuje. Její gymnázium patří ke dvěma stovkám středních škol v Česku, které se měly podle plánu zapojit do projektu takzvaných studentských voleb. Vedení školy ale po halasných protestech politiků svým studentům hru na volby, která měla posílit jejich občanské instinkty, zakázalo. „Nechceme to nechat jen tak a dát řediteli jasně najevo, že s tímhle zákazem nesouhlasíme,“ říká Bářin spolužák Vojtěch Bahenský, který společně s ní protestní akci organizuje.

Po zásahu hejtmanů a ministerstva školství, kteří projekt torpédovali coby nepřípustné zatahování politiky do škol, to chvíli vypadalo, že podobně jako studenti z pražského gymnázia na tom budou i ostatní středoškoláci, kteří měli o volby nanečisto zájem. Obavy se ale nakonec nenaplnily. Tlaku se zalekla jenom čtvrtina přihlášených škol. Ostatní ředitelé tlak politiků ustáli.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Příliš vážná…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.