Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Kultura

Precizní kouzla na Hradě

Svíčka, bič a bublina v rukou malíře Jiřího Georga Dokoupila

  • Autor: Jízdárna Pražského hradu
• Autor: Jízdárna Pražského hradu
  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Vyprávěl o tom, že nemaluje štětcem, ale svíčkou a bublinami, že bydlí ve čtyřech městech, Berlíně, Praze, Madridu a Riu a že v každém bytě má stejné věci na sebe, aby s sebou na cestách nemusel tahat kufr. Po něm přišel pro odlehčení na řadu hadí muž, ale klidně mohli vystupovat spolu: oba dělají kousky, které se jen tak nevidí. V talk show Jana Krause

Uvolněte se, prosím

vypadal

Jiří Georg Dokoupil

(1954) jako nějaká kuriozita, výtvarný exot, který se svými kouzly a čarami nejdřív proslavil ve světě, a teď to dotáhl až k výstavě na Pražském hradě. Kus pravdy na tom je, ale tento pohled je přece jen až příliš zkreslený.

Klobouk dolů
Dokoupil po světě vystavuje v prestižních galeriích, účastní se velkých veletrhů, sběratelé cenu jeho děl tlačí k úctyhodným sumám. K této pozici mu nedopomohla jenom jeho pověstná zarputilost, s jakou se vrhá do dalších a dalších výtvarných experimentů, ale paradoxně hlavně jeho nelehká startovní pozice: jako čtrnáctiletý s rodiči emigroval z rodného Krnova do západního Německa a v následujících letech se musel v novém neznámém jazykovém prostředí prosazovat mnohem důrazněji než jeho kolegové.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Nejdříve to tak vůbec nevypadalo, ale Dokoupil na přelomu 70. a 80. let vsadil na správnou kartu. V době vrcholící nenávisti konceptualistů k malbě, v čase, kdy být progresivní znamenalo…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.