Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Komentáře

O Řecku, Němcích a Češích

Na významu eura pro Česko nic nemění ani riziko pádu řecké ekonomiky

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Vývoj řecké dluhové krize se v posledních dnech významně zrychlil. Ve čtvrtek snížila agentura Moody’s rating řeckých dluhopisů na úroveň A3. Eurostat zvýšil odhad řeckého schodku za loňský rok na 13,6 % HDP z původní úrovně 12,6 % s tím, že další revize jsou pravděpodobné. Výnosy z řeckých dluhopisů dále astronomicky rostou, spekulanti už zjevně sázejí na pravděpodobnost státního bankrotu.

Nervozita se navíc začíná intenzivně přelévat do Portugalska. Mezitím šéf Mezinárodního měnového fondu Dominique-Strauss Kahn prohlásil, že „řecká situace je vážná a nepůjde vyřešit snadno“, a někteří němečtí politici začali Řecko vyzývat k odchodu z eurozóny. Situace se v pátek na chvíli zklidnila poté, co se Řecko rozhodlo oficiálně požádat o aktivaci půjčky ve výši 30 miliard eur od evropských zemí. Je však prakticky jisté, že jde pouze o přechodné zklidnění, protože už dnes je věrohodně spočítáno, že tato půjčka svou velikostí nestačí.

V Česku se v poslední době posměšně píše o řecké ekonomice a „šestnáctých platech“ pro tamější soudce. Zaprvé: žádné šestnácté platy už v Řecku nebudou a zadruhé je nám tohle všechno dnes málo platné. Za situaci v Řecku nemůžou jen sami Řekové, ale ani Evropská unie jako taková a dokonce ani věřitelé, kteří Řecku donedávna horem dolem půjčovali.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Nechápavé Německo

Teď je však důležité, co s tím vším dál…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].