17-kom3_n.jpg
17-kom3_n.jpg • Autor: Respekt

Vývoj řecké dluhové krize se v posledních dnech významně zrychlil. Ve čtvrtek snížila agentura Moody’s rating řeckých dluhopisů na úroveň A3. Eurostat zvýšil odhad řeckého schodku za loňský rok na 13,6 % HDP z původní úrovně 12,6 % s tím, že další revize jsou pravděpodobné. Výnosy z řeckých dluhopisů dále astronomicky rostou, spekulanti už zjevně sázejí na pravděpodobnost státního bankrotu.

Nervozita se navíc začíná intenzivně přelévat do Portugalska. Mezitím šéf Mezinárodního měnového fondu Dominique-Strauss Kahn prohlásil, že „řecká situace je vážná a nepůjde vyřešit snadno“, a někteří němečtí politici začali Řecko vyzývat k odchodu z eurozóny. Situace se v pátek na chvíli zklidnila poté, co se Řecko rozhodlo oficiálně požádat o aktivaci půjčky ve výši 30 miliard eur od evropských zemí. Je však prakticky jisté, že jde pouze o přechodné zklidnění, protože už dnes je věrohodně spočítáno, že tato půjčka svou velikostí nestačí.

V Česku se v poslední době posměšně píše o řecké ekonomice a „šestnáctých platech“ pro tamější soudce. Zaprvé: žádné šestnácté platy už v Řecku nebudou a zadruhé je nám tohle všechno dnes málo platné. Za situaci v Řecku nemůžou jen sami Řekové, ale ani Evropská unie jako taková a dokonce ani věřitelé, kteří Řecku donedávna horem dolem půjčovali.

17-kom3_s.jpg
17-kom3_s.jpg • Autor: Respekt
Nechápavé Německo
Teď je však důležité, co s tím vším dál…

2010_obalka_R17
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R17
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte