Reklama
 
2010_obalka_R17

Proč mimozemšťané mlčí

Už padesát let pátrá lidstvo po kosmických civilizacích
Koupit vydání
2010_obalka_R16 Vydání 18.–25. 4. 2010 2010_obalka_R18 Vydání 2.–9. 5. 2010
2010-17-1
Editorial
Věci se prolínaj Monika Načeva Respekt - Despekt Respekt Editorial: Žhavá kampaň Erik Tabery
Anketa
Anketa: Měla by se regulovat negativní předvolební kampaň politických stran? Respekt
K věci
Viníci mají platit a platit a platit Tomáš Lindner, Bára Procházková Syn generálního guvernéra nacisty obsazeného Polska Hanse Franka jako jediný z celé generace dětí nacistických funkcionářů veřejně odsoudil své rodiče. Novinář Niklas Frank (71) v Německu ale za své zúčtování s rodiči sklidil kritiku – jeho vzpomínky jsou podle recenzentů příliš drsné a nenávistné. Frankovy knihy Můj otec a Moje německá matka právě vyšly také v češtině.
Deset českých zpráv
Deset českých zpráv, které by vás neměly minout Respekt „Pokud by angažmá kabinetu trvalo déle, dostojím povinnostem v této zemi a budu pokračovat v čele vlády. Ovšem jsem přesvědčen, a ani bych nechtěl nic jiného, že nová vláda bude v září již hotová.“ Premiér Jan Fischer vyslovil přesvědčení, že se politici po volbách do tří měsíců dohodnou na vládě a on bude moci odejít do svého nového místa v nadnárodní bance.
Deset světových zpráv
Deset světových zpráv, které by vás neměly minout Respekt „Vulkán ignoroval velkou sumu na mojí kreditní kartě. Bohatství a privilegia z nás udělala nemluvňata.“ Komentátor Financial Times Gideon Rachman, který uvízl v Tel Avivu a do Londýna se dostal až po pěti dnech – vlakem napříč Evropou.
Dopisy
Dopisy Respekt
Komentáře
Sociálně, ale jinak Marek Švehla Do Česka vstoupil svěží fenomén vítězství „sobeckého“ zájmu Přesvědčení pro přesvědčené Erik Tabery Předvolební debaty v české a britské televizi O Řecku, Němcích a Češích Jan Macháček Na významu eura pro Česko nic nemění ani riziko pádu řecké ekonomiky
Glosa
Evropané na pohřbu Kateřina Šafaříková
Ekonomika
Dva na jednoho Tomáš Sacher Politici budou muset řešit i to, jak přivést české seniory na trh práce Přece jenom kobylky? Jiří Sobota Goldman Sachs čelí obvinění z podvodu a stínové bankovnictví čeká na regulaci Všechny dobré nápady Luděk Niedermayer Programy politických stran překvapivě obsahují nemálo rozumných návrhů
Audit Jana Macháčka
Anglosaské spiknutí Jan Macháček
Rozhovory
Chaos nenastane Ondřej Kundra Ve své kanceláři má vystavenou skupinovou fotku s Milošem Zemanem, v jehož vládě byl vicepremiérem pro legislativu. Politika a doba účelových rozhodnutí je ale pro něj už minulost. Dnes šéf Ústavního soudu Pavel Rychetský vystupuje proti stále silnější chuti politiků obsadit poslední nedobyté území – justici – a hájí její nezávislost.
Téma
Proč se mimozemšťané neozývají Martin Uhlíř Mimozemské civilizace hledají vědci přesně 50 let. Zatím neúspěšně, ovšem skutečné pátrání díky moderní technice teprve začíná. Kontakt s mimozemšťany by byl nejdůležitější událostí historie. Mohl by změnit naši technologii, pohled na svět i náboženství. Nic by pak už nebylo jako dřív, říká jeden americký expert. Nepřehání? Skutečně mimozemšťané existují? A proč se zatím neozvali?
Kultura
Neostrá hranice Martin Uhlíř Klimatologové byli očištěni, prospěla by jim však větší otevřenost U nás se volit bude Adam Šůra Studentský projekt voleb „nanečisto“ otestoval nezávislost ředitelů českých středních škol Pod mrakem Bára Procházková Co nám přinesl a co vzal jeden sopečný výbuch na dalekém Islandu Léčba konopím Petr Třešňák Už pár let se všude mluví o tom, že marihuana má kromě omamných schopností také řadu léčebných účinků. Je tady ale jeden nelehký rébus: jak dostat ostře sledované konopí bezpečně k pacientům, kteří ho nutně potřebují. Tyhle volby budou Nickovy Kateřina Šafaříková Dosud neznámý šéf menšinových britských liberálů mění politickou mapu země Oni tomu věří Jan Brabec Lež a klam české volební kampaně Pět týdnů do voleb Ondřej Kundra ČSÚ do ztracena Ondřej Kundra Ministr Pecina svoji protikorupční zkoušku zatím nesložil Noví a čistí Hana Čápová Odvážní a poctiví lidé se tady podle sociologů do politiky nehrnou. Odrazuje je pocit, že jde o špinavé řemeslo a oni že stejně nic nezmění. Nováčci na kandidátkách různých stran však dokládají, že to není tak zlé.
Tvář
Důstojná kariéra Pavla Bobka Pavel Turek Ve věku 76 let zemřel zpěvák, který dokázal aspoň po douškách dostat „pocit Ameriky“ za železnou oponu
Kulturní servis
Kulturní servis Jaroslav Formánek, Jan Gregor, Jan H. Vitvar, Pavel Turek
Česká inteligence
Hledání tradice - Karel Kosík Pavel Kosatík
Civilizace
Nejisté časy Václav Cílek Nevěřícně zjišťujeme, že menší islandská sopka nevyslovitelného jména dokázala zastavit letecký provoz nad větší částí Evropy. Přichází po klidném 20. století rozkolísané období plné povodní a sopečných erupcí? Byla by to zatěžkávací zkouška pro současný model společnosti, který vznikl ve „šťastnějších“ časech. Data pod zámkem Petr Kočí Česká byrokracie o sdílení dat a debatu s občany nestojí.
Agenda
Paměť vody Pavel Jungwirth
Technologie
Data pod zámkem Petr Kočí Česká byrokracie o sdílení dat a debatu s občany nestojí.
Eseje
Rozmary bumerangu György Konrád Jak zkrotit ducha neofašismu v Maďarsku? Rytíř Jan Martin M. Šimečka Za Janem Balabánem (29. 1. 1961–23. 4. 2010) Cesta je způsob, jak poděkovat Petr Třešňák Dvousté výročí narození Karla Hynka Máchy připadá až na listopad, už za tři týdny ale začne první ze tří máchovských poutí, které vyvrcholí na konci června pěší výpravou z Mělníka na Sněžku. Organizuje je JIŘÍ ZEMÁNEK, profesí kunsthistorik a kurátor, který cele propadl kouzlu pěší chůze krajinou.
Jeden den v životě
Váš let byl zrušen Marek Skovajsa (situaci ale sledujeme)
Mimochodem
Bez obalu Petra Hůlová
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Připravujeme Respekt

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte