Pavel Jungwirth
Pavel Jungwirth • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer

Už si ani přesně nepamatuji, kolikrát se mě lidé ptali na paměť vody. O vědcích se někdy říká, že si nedokážou vydělat ani na slanou vodu; já se molekulárním studiem solí ve vodě živím. A přirozenou součástí mé práce jsou popularizační přednášky pro školy a širší veřejnost. Povídat o vodě mě hrozně baví, protože kapalina, která je všude kolem nás, je fascinující a má spoustu zvláštních vlastností. Vědci napočítali více než padesát anomálií, z nichž nejznámější je fakt, že led je lehčí než voda, a tento počet určitě není konečný.

Pavel Jungwirth
Pavel Jungwirth • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer
Na konci každé mé přednášky se někdo z publika téměř zákonitě zeptá - jak je to tedy s pamětí vody? Mohou ve vodě zanechat stopu látky, které v ní byly rozpuštěné? Naučil jsem se už navnadit pozornost tazatele tím, že nejprve řeknu, že odpověď na jeho otázku je jednoznačně kladná. Ano, molekuly vody se kolem rozpuštěných látek uspořádávají a určitý čas si toto uspořádání budou pamatovat, i když látka zmizí. Zásadní je ale otázka, jak dlouho paměť vody trvá, a věda na ni dnes dokáže jednoznačně odpovědět pomocí celé řady experimentálních i výpočetních technik. Odpověď zní, že s pamětí vody je to ještě podstatně horší než s tou mojí, a já přitom krátký nákupní seznam udržím v hlavě maximálně hodinu. Voda je ale mnohem větší sklerotik, nedokáže si zapamatovat rozpuštěnou látku déle než miliardtinu sekundy.

V principu je tedy možné připravit vodu se změněnými…

2010_obalka_R17
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R17
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte