Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Eseje

Rozmary bumerangu

Jak zkrotit ducha neofašismu v Maďarsku?

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

V neděli večer se nás sešlo několik přátel z někdejší opozice vůči bývalému režimu. Usmívali jsme se, ale nebyli jsme veselí. Většině z nich bylo před dvaceti lety kolem čtyřicítky, dnes jsou to šedesátníci. Já jsem ještě trochu starší. Z čeho bychom se měli radovat?

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Že by vláda, která vzešla vítězně z těchto voleb, převyšovala inteligencí svoji poraženou předchůdkyni, se dá sotva říci. Fakt je, že pravice porazila levici. To by bylo v pořádku, pokud by v Maďarsku existovali konzervativci, které bychom mohli brát vážně, kteří by ctili svobodu a udržovali kulturu. Nic podobného se nerýsuje. Zůstává jen kyselý závěr: v její dnešní podobě nemám rád ani pravici, ani levici. Ale mám rád demokracii. Postavy současné politiky nestojí za to, abychom o nich ztratili mnoho slov. Svobodná hra sil se mi líbí, ale hráči nadšen nejsem ani trochu. Opět je na scéně samolibý kýč. Při pohledu na vítěze mám na jazyku chuť budoucího kulturkampfu.

Nový styl
Většině, která chce vidět padat hlavy, se pár hlav daruje, aby se uvolnila dobře placená místa. Jenže ekonomika nedává mnoho volného prostoru pro střídání kádrů. Rozdávat pozice navzdory slibovanému odbourávání byrokracie? Královská svoboda dostala rozpočtové meze a smečka hladových vlků zůstane bez kořisti. Chudák nový premiér - co když jim nebude mít dát co žrát?

Viktor Orbán hraje novým, autoritářským stylem, když…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.