Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Petra Hůlová • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer
Petra Hůlová • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Když se nad tím člověk trochu zamyslí, přijde na to sám. U kočovnických národů že psané slovo nemá velkou tradici prostě proto, že tahat spolu s nezbytnými domácími potřebami, oděvy, houněmi a kdoví čím ještě knihovnu je zkrátka nad lidské síly. Psané slovo, statek z nejduchovnějších, se zkrátka ve světě, který je neustále v pohybu, stává břemenem.

Když se začalo mluvit o elektronizaci knih, hned mě napadlo - další krok na cestě k odčlověčení a hřebík do rakve jedné z posledních intelektuálních činností, která nevyžaduje myš ani wi-fi. A jak jen ten papír umí vonět, šustit a krabatit se, když kniha zmokne nebo spadne vášnivému čtenáři přímo do vany, a pak se musí celé dny sušit na topení.

Něco takového se digiknize na čtečce Kindl nebo na konkurenčním iPadu od Applu nemůže stát. Ksindl bez chuti a zápachu, chce se říci. Horší než normovaný europrodukt, protože stejný nejen v EU, ale po celém světě. Kniha, společník věrnější psa, se v digiformátu stává jen jakousi tekutinou dat, co je k otiskům čtenářů úplně lhostejná. Je jen nosičem sdělení, nic víc.

Však právě, opáčilo ve mně cosi před pár dny, když jsem Kindl, nejrozšířenější čtečku digitálních knih, navrženou a vyrobenou Amazonem, poprvé držela v ruce.

Petra Hůlová • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer
Petra Hůlová • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Nakonec mě nedostala ani textura monitoru, který množstvím variací šedých tónů tak zdařile imituje tištěné písmo, ani všechny ty vychytávky, jako vyhledávače…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.