26c_R14_2010_n.jpg
26c_R14_2010_n.jpg • Autor: Respekt

Nejsou to zapálení straníci, ale žádné pořádné volby se bez nich neobejdou. Jsou ochotni zadarmo do úmoru pracovat pro svoje vlastní přesvědčení. Tahle zvláštní skupina lidí, kteří se jednoduše nazývají dobrovolníci, dokáže třeba během předvolební kampaně ve Spojených státech vydat za svého kandidáta neuvěřitelný výkon. Jak je to s nimi v zemi, kde se kdekdo zaklíná znechucením z politiky? Najdou se i u nás lidé bez stranické průkazky ochotní bít se za partaj, která je jim blízká? A jak jejich elán využívají české politické strany?

Motor kampaně
„Byl jsem úplně fascinovaný. Celé jedno pronajaté patro hotelu zaplnily stovky dobrovolníků s mobily. Posadili se na zem a za své peníze celé hodiny volali na všechny strany a do úmoru trpělivě přesvědčovali nerozhodnuté voliče,“ vzpomíná volební manažer Strany zelených René Kubášek na svoji zkušenost během pracovní návštěvy Spojených států. Právě vrcholila kampaň Baracka Obamy a zmíněná příhoda měla svůj podíl na jejím výsledku. Pro Reného Kubáška to navíc byl dvojí objev: potvrdil si, že lidé stojící mimo jakoukoli organizaci jsou schopni se politicky angažovat a že politici mohou tuhle energii výborně využít.

26A_R14_2010_s.jpg
26A_R14_2010_s.jpg • Autor: Respekt
Proto na webových stránkách Strany zelených založili loni v létě speciální stránku, jakousi „neformální platformu“ vzájemné komunikace se sympatizující…

2010_obalka_R14
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 50 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R14
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 50 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte