Jiří Suk
Jiří Suk • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer

Vzpomínky před několika dny zesnulé historičky umění Anny FárovéA pásly by se tam ovce… jsou nádherné a plné života. Uvědomil jsem si nad nimi, čím je živá paměť. Na jednom místě autorka říká, jak falešná je představa o fotografovi Josefu Sudkovi coby primitivovi obdarovaném géniem. Poznala ho zblízka jako člověka neobyčejně znalého a hlubokého, ačkoli to nikdy nedával najevo. Až při ponoru do pozůstalosti v plném světle viděla, jak „obrovský vnitřní rozměr“ Sudkovy osobnosti prostupuje celé jeho dílo.

Jiří Suk
Jiří Suk • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer
Také vzpomínky Anny Fárové překypují tímto vnitřním bohatstvím. Jejich čtení napovídá, oč je živoucí paměť přesvědčivější než chladná historická analýza. Dějiny tu nejsou ignorovány, ale integrovány, tyčí se za vzpomínkami jako panoráma. Jen občas, v ostrém střihu a prudkém světle, se do vzpomínek prolnou. To podstatné, co je řečeno, se nenachází v historii – v tlaku moci, imperativu zákonů, marasmu poměrů –, ale pod jejím povrchem. V bytostně ženském vnímání kotví každodenní důvěrná znalost lidí, věcí, souvislostí. Ohnisko mužského vidění bývá situováno spíše v historii, kde se střídají vlády a doby tání nahrazují doby tuhnutí. Nic z toho z paměti Anny Fárové nevystupuje. Skrze měnící se epochy a mravy prochází lidský duch v kontinuitě života naplňovaného zisky i ztrátami. Časté střídání různých dob a mravů se tak nejeví jako něco…

2010_obalka_R12
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R12
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte