26_R12_Zemedelstvi_ilustrace_Stransky_06_n.jpg
26_R12_Zemedelstvi_ilustrace_Stransky_06_n.jpg • Autor: Respekt

Velké černé zvíře, které právě farmář Josef Sklenář drbe za ušima, by podle zemědělské teorie mělo být člověku smrtelně nebezpečné. Kanci prasete domácího bývají ve velkochovech nerudná zvířata, která mohou svými zahnutými kly člověka během chvíle zabít, a není radno se k nim přibližovat bez umravňujících pomůcek, jako jsou třeba speciální, elektrickým proudem nabité tyče. Z hlediska klasického zemědělství ale na farmě pana Sklenáře panuje chaos. Pod nohama mohutného kance se pletou malá selata věnující se rytí v zemi a nekoordinovanému pobíhání z místa na místo. Mezi zvířata shromážděná napůl pod střechou a napůl ve volném výběhu občas najede traktor s čerstvými balíky slámy; střet těžké techniky se zvířaty se kupodivu obejde bez zranění, protože prasata od těch nejmenších až po ta největší zkušeně uskakují. Samotných lidí se však nebojí a i k cizinci se okamžitě přiblíží na půl metru a začnou ho zvědavě okukovat.

26_R12_Zemedelstvi_ilustrace_Stransky_06_s.jpg
26_R12_Zemedelstvi_ilustrace_Stransky_06_s.jpg • Autor: Respekt
Pan Sklenář ze Sasova u Jihlavy je největším farmářem v Česku, který o svá prasata pečuje podle pravidel biozemědělství. Zjednodušeně řečeno to znamená, že jeho zvířata mají dostatek životního prostoru, mohou se volně pohybovat, žijí ve skupinách a dostávají stravu, kterou sám pan Sklenář na své farmě vypěstuje bez použití běžných zemědělských chemikálií. Pokud zvířata onemocní, tak mohou být léčena antibiotiky pouze jedenkrát; druhé nasazení znamená vyhazov z…

2010_obalka_R12
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R12
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte