Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Deset českých zpráv

Deset českých zpráv, které by vás neměly minout

08_R11_jaros_3_n.jpg
08_R11_jaros_3_n.jpg • Autor: Respekt

„Situace, která panuje nyní, mění zaběhlé způsoby, jak se dělají obchody. Země přichází o konkurenční výhodu.“
Šéf Americké obchodní komory Weston Stacey vysvětlil v Hospodářských novinách, proč komora navrhne soubor protikorupčních opatření

Americká komora proti korupci
Zástupci Americké obchodní komory v ČR už se nemohli dívat na marné pokusy zavést v Česku účinná protikorupční opatření a podle informací Hospodářských novin sepíšou během následujících týdnů soubor konkrétních doporučení. Měli by doporučit zakázat anonymním firmám přístup k veřejným zakázkám či povinné rušení výběrových řízení, z nichž odstoupí většina uchazečů. Tuzemská korupce už totiž podle komory přímo ohrožuje případné zahraniční investice.

08_R11_jaros_3_s.jpg
08_R11_jaros_3_s.jpg • Autor: Respekt
Uzákoněna krajská referenda
Přímá demokracie v Česku o něco posílí, alespoň zdánlivě. Poslanci minulý týden definitivně přehlasováním veta Senátu potvrdili návrh, aby vedle obcí mohly vyhlašovat referenda také kraje. Sociální demokraté, kteří vedle KSČM a zelených zákonu pomohli k životu, už plánují jeho první použití – Severočeši by se měli vyjádřit k otázce prolomení limitů těžby. Hlasování se nesmí vztahovat na krajský rozpočet či rozhodování o osobě hejtmana.

 

 

 

 

 

08_R11_02_ryslinkova04_s.jpg
08_R11_02_ryslinkova04_s.jpg • Autor: Respekt
Policejní razie na pražském magistrátu
Protikorupční policie si po úterní razii na pražském magistrátu odnesla z odboru informatiky dokumenty k projektu Opencard. Policisté na základě trestního oznámení opoziční zastupitelky Jany Ryšlinkové vyšetřují porušování povinností při správě cizího majetku. Ryšlinková kritizuje nevýhodné smlouvy s hlavním dodavatelem, firmou Haguess, která si projekt měla „ušít na míru“. Podle informací Aktuálně.cz se policie zajímala o pracovníka odboru informatiky Petra Kolbeka, který dříve pracoval právě pro firmu Haguess.

08_R11_jaros_5_s.jpg
08_R11_jaros_5_s.jpg • Autor: Respekt
Tendr na metro
Tendr na zakázku za půl miliardy korun na dohled nad zamýšlenou výstavbou nové linky pražského metra se vrací znovu na začátek. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže seznal, že pražský dopravní podnik bez vysvětlení vyřadil ze soutěže firmu, která nabízela nejnižší cenu. Zatímco firmy Metroprojekt a Sudop nabídly dopravnímu podniku za vyprojektování zamýšlené trasy D 490, respektive 470 milionů korun, vyřazená společnost Mott MacDonald chtěla za projekt pouhých 390 milionů. Úřad tak s desítkami miliard operujícímu pražskému dopravnímu podniku připomněl často zapomínanou skutečnost, že na ceně záleží.

Soud bude poprvé řešit stalking
V brněnské vazbě čeká na soud první obviněný za nebezpečné pronásledování neboli stalking. Za několikaměsíční neustálé obtěžování, útoky a hrubé nadávání na veřejnosti hrozí muži nejvýše jeden rok, soud ho ale může poslat za mříže až na osm let i za vydírání a týrání přítelkyně. Mezi trestné činy byl stalking zařazen až letos novelou trestního zákona, předtím tento delikt právo neznalo.

08_R11_jaros_6_s.jpg
08_R11_jaros_6_s.jpg • Autor: Respekt
Pecina na kandidátku, Zubová ven
Z rozhodnutí pražské ČSSD povede její kandidátku do sněmovny současný ministr vnitra Martin Pecina. Na kandidátce naopak končí bývalá poslankyně Strany zelených Olga Zubová. Vedení ČSSD se teď snaží protlačit do čela kandidátek své ministry úřednické vlády, kteří se podle průzkumů těší vysoké popularitě.

09_R11_jaros_7_s.jpg
09_R11_jaros_7_s.jpg • Autor: Respekt
Spor šéfa NKÚ s poslanci se vyostřuje
Předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček podal minulý týden trestní oznámení na prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu Františka Dohnala. Zároveň podal návrh na jeho kárné řízení, důvodem je odmítnutí spolupráce při kontrole hospodaření NKÚ. Spor šéfa NKÚ a poslanců, který začal před rokem, když poslanci kritizovali Dohnalovo plýtvání v úřadě, se tak vyostřuje. Konflikt pokračuje také kvůli pokutě, kterou Dohnalovi udělili poslanci, když je v prosinci nevpustil do svého úřadu. Šéf NKÚ se proti ní odvolal, kontrolu podle něj totiž neupravuje žádný zákon. Za kauzou pravděpodobně stojí pokus o politizaci úřadu a možná dohoda o rozdělení vlivu ODS a ČSSD mezi Nejvyšší kontrolní úřad a Úřad na ochranu osobních údajů.

Prokurátorka Brožová-Polednová zůstane ve vězení
Bývalá prokurátorka Ludmila Brožová-Polednová zůstane ve vězení. Rozhodl o tom královéhradecký soud, který projednával její žádost o přerušení trestu kvůli nejasnostem, zda se jí týkají amnestie z let 1953, 1955 a 1990. Brožová-Polednová si už odpykala rok ze svého šestiletého trestu za podíl na justiční vraždě Milady Horákové.

09_R11_cudlin-9_s.jpg
09_R11_cudlin-9_s.jpg • Autor: Respekt
Kocáb dál ve vládě
Ministr pro menšiny a lidská práva Michael Kocáb zůstane ve vládě. Premiér Jan Fischer nepřijal jeho rezignaci, kterou Kocáb nabídl kvůli tomu, že média píší o jeho rodinných záležitostech. Premiér podle vyjádření svého mluvčího respektuje soukromí členů vlády. Deník Blesk minulý týden uvedl, že ministr má poměr se svou tiskovou mluvčí Lejlou Abbasovou. Ta mezitím podala na ministerstvu výpověď.

 

 

 

 

 

 

 

09_R11_cudlin-10_s.jpg
09_R11_cudlin-10_s.jpg • Autor: Respekt
Vlajka pro Tibet
Stovky českých obcí, institucí i soukromníků vyvěsily tibetské vlajky. Akce se koná na podporu Tibeťanů už šedesát let okupovaných čínským komunistickým režimem. Vlajku vyvěsili na budově českého parlamentu i poslanci Strany zelených. Ke zlosti předsedy sněmovny Miloslava Vlčka – ten sice podle svých slov Tibeťanům fandí, ale vlajku by nevyvěšoval.

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte