Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Společnost, Úspěch

Zahraj

Šimon Ornest našel cestu, jak začlenit handicapované do společnosti

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

„Nejprve máte s nimi soucit, v druhé fázi je to najednou všechno úplně normální a nakonec na ně začnete být stejně nepříjemní jako na kohokoli jiného,“ popisuje Šimon Ornest (35) průběh svého osobního přiblížení se k postiženým dětem, o které se v Jedličkově ústavu stará už dvanáct let. Původně hledal pouze vhodnou práci na zaplacení složenek, ale postižení v něm probudili schopnost motivovat ostatní a on naopak rozvířil jejich flegmatický klid. S kapelou The Tap Tap začali společně sbírat úspěchy nejen v Rudolfinu a na festivalech se z nejzastrčenějších pódií přesunuli do hlavního programu.

Prolomit kruhy
„Nikdy jsem nechtěl dělat terapii, ale normální kapelu. To se nakonec osvědčilo jako nejlepší terapie,“ popisuje své působení v orchestru Tap Tap kapelník Šimon Ornest. Když začal v Jedličkově ústavu pracovat jako vychovatel, štvala ho „důchodcovská pasivita, lenost a naprostá nemotivovanost“ většiny dětí. Společnost od lidí s handicapem nic moc nečeká a oni zároveň nejsou motivovaní se jakkoli angažovat, protože dostávají dostačující invalidní důchod. „Rozhodl jsem se, že v nich zkusím probudit touhu zlepšit si svou životní úroveň,“ říká Ornest, původním vzděláním umělecký řezbář. Sám v té době pravidelně cvičil na saxofon a prožil si, jak člověka motivuje pocit vlastního růstu. Dětem z „Jedličkárny…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.