Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Eseje

Čína v roce tygra

Režim se v jádru nemění, ale lidé se začínají chovat jinak

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Na čínském internetu se nedávno objevil zajímavý záznam dialogu mezi prezidentem Číny Chu Ťin-tchaem a starostou Šanghaje. Týkal se nezávislého advokáta Feng Čeng-chua, který strávil tři měsíce na japonském letišti Narita, protože čínské úřady mu kvůli pomoci pronásledovaným občanům nechtěly povolit návrat domů. Prezident starostu žádal, aby věc nějak vyřešil, neboť o případu mluví celý svět a Čína se právě připravuje v Šanghaji na EXPO. Starosta měl však s trucovitým právníkem problém: „Jestliže po příjezdu nebude provokovat, ať se klidně vrátí, ale kdo nám takové chování zaručí?“

Jeho slova ukazují zranitelnost a nejistotu režimu, který se svým obyvatelům úporně snaží dávat najevo, že je všemocný. Tato nejistota je také důvodem, proč v posledním roce režim tak přitvrdil proti domácí opozici.

Za mříže
Ještě v roce 2008 si západní svět sliboval od olympijských her v Pekingu, že přispějí k demokratizaci Číny. Stal se však spíše opak. Sotva olympijský plamen uhasl, roztočilo se nové kolo represí. Odsouzení Liou Siao-poa, autora slavné petice Charta 08, těsně před Vánocemi k 11 letům žaláře bylo jen vrcholem, pod nímž se skrývají osudy mnoha dalších. Jen namátkou připomeňme některé příběhy z loňského roku. V listopadu putoval znovu do vězení bojovník za lidská práva Chuang Čchi, tentokrát na tři roky za …

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.