Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura

Z hlediska nižšího principu

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Seriál Vyprávěj nostalgicky vzpomíná na naše morální kompromisy

Asi nejčastějším slovem používaným v seriálu Vyprávěj, který od konce srpna běží každé pondělí v České televizi, je termín principy. Vyslovovaný většinou takovým tónem, jako by šlo o nějaký ošklivý ekzém, který je na vás vidět a kvůli němuž se vás okolí podvědomě štítí. Je ovšem potřeba říci, že členové rodiny Dvořákových, o nichž vlajkový seriál veřejnoprávní stanice pojednává, se nějakými principy příliš omezovat nenechají.

Nikdo z Dvořáků není ve straně (jen dědeček Josef musel v jednom z prvních dílů odrážet nabídku členství od kádrováka v železničním depu, kde pracuje) a všichni skrytě nadávají na komunisty, ale když dojde na lámání chleba, jsou ochotni lhát, uplácet, sklánět hřbet a poníženě se nechat vydírat. „Tátovy principy konečně ustoupily zájmům rodiny a my jsme dostali nový byt,“ shrnuje bez známky ironie v hlase vypravěč v komentáři mimo obraz jednu z dějových zápletek v dílu nazvaném Velikonoce. Vypravěčem je Honza Dvořák, který vzpomíná na tradovanou historii třígenerační rodiny od seznámení svých rodičů v roce 1964. Seriál by se měl po 104 naplánovaných dílech zastavit v roce 2005. Po osmnácti odvysílaných epizodách jsme se ocitli v roce 1972 a už teď se dá svědomitě prohlásit, že takhle nostalgická a smířlivá reflexe oportunistického života běžných lidí v minulém režimu…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.