Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Nejdůležitější úkoly, které Česko čekají v roce 2010

Letos nezažíváme mysterium konce milénia, ani osudovou osmičku. Jestli ale nějaký rok nese pro Česko rysy „osudovosti“, tak je to tento. V něm se bude do velké míry rozhodovat, jestli se udržíme v klubu zemí, které si umí efektně vládnout a řešit vzniklé problémy, nebo se zařadíme mezi ty ostatní, kteří tuhle schopnost nemají.

Čekají nás volby a s nimi jistě spousta silných řečí. V kampani se budeme dozvídat, jak je potřebné držet podporu stavebního spoření, rodičovské či výši platů státních zaměstnanců. Z druhé strany bude znít, jak hlavně nesmíme zvyšovat daně, zavádět regulace a určitě spousta dalších pravd. Zkusme ale pominout detaily (jakkoli pro mnoho lidí podstatné) a technickou stránku věci, kdo a pomocí jakých nástrojů bude prosazovat stěžejní témata. O ta totiž jde. Přitom těch opravdu nejdůležitějších pro tento rok vidíme pět bez ohledu na to, jak politicky reálné jejich prosazení bude.

Dluh
Úkolem číslo jedna je zkrocení schodků státního rozpočtu. Česko už od půlky devadesátých let nesplatilo ani korunu svého státního dluhu a postupem času se vypracovalo do pozice, kdy jen na úroky vydáváme částky srovnatelné s výdaji na školství. Předseda ČSSD má pravdu, že spousta zemí v Evropě je na tom hůř. Česká patálie s dluhem se ale krizí výrazně změnila. Tempo zadlužení nabralo nepoznanou rychlost a půjčit si peníze…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.