0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Rozhovory3. 1. 201019 minut

Jsme pojistka

  • Autor: Matěj Stránský
• Autor: Matěj Stránský

Němci je svého času zařazovali v anketách o nejvíc fascinujících jevech hned na druhé místo – za Boha. V Česku před deseti lety málem zaniklo, zdálo se, že tu nikoho nezajímá. V současnosti ale hnutí Greenpeace zažívá v zemi Václava Klause renesanci a šlape na paty nejmocnějším hráčům. Jan Piňos je jednou z jejich nejviditelnějších postav. Bývalý státní úředník, a dokonce zvažovaný kandidát na ministra do Tošovského vlády dnes raději leze na střechu Úřadu vlády a v rozhovorech pečlivě hlídá, co řekne a jaké „předá poselství“.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar
  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Před Vánocemi se na prvních stranách českých novin objevila zvláštní zpráva: obyvatelé Mikronésie napsali stížnost české vládě kvůli elektrárně v Prunéřově. Jak se vám to povedlo zorganizovat?

Kořeny toho případu sahají do doby, kdy se Greenpeace začalo zabývat ochranou klimatu a navázalo spolupráci s Asociací malých ostrovních států, pro které změna klimatu znamená největší nebezpečí. A když jsme se kvůli emisím oxidu uhličitého začali zabývat problematikou rekonstrukce největší české uhelné elektrárny v Prunéřově, tak jsme zjistili, že jde o rekonstrukci zásadní. V takovém případě ale zákony Evropské unie požadují, aby byly použity nejlepší možné technologie spalování uhlí. ČEZ se ale snaží tuhle právní normu obejít a tvrdí, že jde jen o menší stavbu. Tím by dosáhl účinnosti o šest procent menší než u nejlepší…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc