Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Rozhovory

Jsme pojistka

  • Autor: Matěj Stránský
• Autor: Matěj Stránský

Němci je svého času zařazovali v anketách o nejvíc fascinujících jevech hned na druhé místo – za Boha. V Česku před deseti lety málem zaniklo, zdálo se, že tu nikoho nezajímá. V současnosti ale hnutí Greenpeace zažívá v zemi Václava Klause renesanci a šlape na paty nejmocnějším hráčům. Jan Piňos je jednou z jejich nejviditelnějších postav. Bývalý státní úředník, a dokonce zvažovaný kandidát na ministra do Tošovského vlády dnes raději leze na střechu Úřadu vlády a v rozhovorech pečlivě hlídá, co řekne a jaké „předá poselství“.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Před Vánocemi se na prvních stranách českých novin objevila zvláštní zpráva: obyvatelé Mikronésie napsali stížnost české vládě kvůli elektrárně v Prunéřově. Jak se vám to povedlo zorganizovat?

Kořeny toho případu sahají do doby, kdy se Greenpeace začalo zabývat ochranou klimatu a navázalo spolupráci s Asociací malých ostrovních států, pro které změna klimatu znamená největší nebezpečí. A když jsme se kvůli emisím oxidu uhličitého začali zabývat problematikou rekonstrukce největší české uhelné elektrárny v Prunéřově, tak jsme zjistili, že jde o rekonstrukci zásadní. V takovém případě ale zákony Evropské unie požadují, aby byly použity nejlepší možné technologie spalování uhlí. ČEZ se ale snaží tuhle právní normu obejít a tvrdí, že jde jen o menší stavbu. Tím by dosáhl účinnosti o šest procent menší než u nejlepší…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.