Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Jak dál po Kodani

Jednání zkrachovala, ale šance na dohodu ještě existují

Kodaňský summit zkrachoval a nabízí se otázka, co bude dál. Pohnout se z mrtvého bodu nepůjde snadno. Kodaň ukázala, že najít účinnou zbraň proti katastrofální změně klimatu může být nad síly těžkopádného molochu, jakým je Organizace spojených národů. Jenže zároveň se zdá, že mimo koleje OSN, po nichž se světová jednání o klimatu ubírají už od roku 1992, směr dopředu nepovede vůbec.

V chaosu závěrečných hodin kodaňské konference se vynořila dohoda, která nikoho k ničemu nezavazuje a je nepatrným zlomkem toho, co se čekalo. Neobsahuje žádné konkrétní sliby, jakou rychlostí a dokdy budou jednotlivé státy snižovat emise skleníkových plynů. Místo nich je součástí dohody pouze prázdná tabulka závazků ke snižování emisí, kterou mají jednotlivé vlády vyplnit do konce ledna 2010. Je přitom docela dobře možné, že státy při vyplňování tabulky zmírní i to, co slíbily před Kodaní a co zatím – sečteno za celý svět – není zdaleka dostačující.

O něco konkrétnější je v kodaňské dohodě pasáž týkající se vytvoření globální řeky peněz, která by proudila z bohatého Severu na chudý Jih. Obsahuje konkrétní částky, jimiž chce vyspělý svět přispívat rozvojovým zemím na snižování emisí a na to, jak se změně klimatu přizpůsobit. Hovoří o ustanovení zeleného klimatického fondu, který by peníze rozděloval, aniž by ovšem zatím bylo jasné, jakými cestami do něj přitečou.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.