17A_jaros_R01_2010_n.jpg
17A_jaros_R01_2010_n.jpg • Autor: Respekt

Vstup do každého roku provází pocit, že jde o něco zásadního. Tentokrát ale bezpečně nejde jen o novoroční opojení. České problémy se nakupily a politici se z nich jen tak nevylžou. A pokud se o to přesto pokusí, Bůh s námi.

17A_jaros_R01_2010_s.jpg
17A_jaros_R01_2010_s.jpg • Autor: Respekt
Když má Eduard Janota odpovědět na otázku, co ho jako ministra financí nejvíc zaskočilo, zaváhá jen okamžik. „Čekal jsem, že politici nechají úřednickou vládu schválit nepopulární kroky,“ krčí Janota rameny ve chvíli, kdy už je jasné, že přinejmenším do voleb neuspěje jeho snaha reformovat zadlužený český státní rozpočet. Přitom tento dlouholetý rozpočtový praktik, pravá ruka několika ministrů, lépe než kdokoli jiný ví, že bez rozpočtových reforem čeká Česko už za několik málo let státní bankrot, a od začátku svého vstupu do kabinetu Jana Fischera to ostatně také veřejně říká.

Připomněl to i den před Vánocemi, kdy jej v jeho ministerské kanceláři navštívili novináři Respektu. Na ztichlých ministerských chodbách už vládl předvánoční klid, ministr seděl ve své kanceláři bez saka a kravaty, před sebou na pracovním stole měl talířek s hromádkou koupeného vánočního cukroví a malý trhací zápisník.

Několik dní předtím Eduard Janota vážně zvažoval, že kvůli nedostatečnému prosazení rozpočtových úspor odejde z vlády, teď má ale na zohýbaných lístcích papíru sepsaný seznam bodů, které chce v několika…

2010_obalka_R01
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R01
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte