Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Svět

Kdo se nezlepší, končí

Všechny reformy, které Angličané plánují, teď směřují k větší otevřenosti školského systému – a k průměrnosti. Vláda na jedné straně chystá zrušení všech podprůměrný škol, zároveň však, s podporou opozice, odmítá zřizování nových výběrových, které tradičně vychovávají nejúspěšnější studenty.

2009-400-mobr-40R092009n.jpg
2009–400-mobr-40R092009n.jpg • Autor: Respekt

2009-400-vobr-40R092009.jpg
Fotografie: Teď se ukažte. Ti nejlepší prý mohou na Cambridge, bez ohledu na původ. – Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Střední škola Perry Beeches v Birminghamu byla před několika měsíci vyhlášena jednou z nejhorších škol v Anglii. Výsledky jejích žáků byly tak špatné, že škole hrozil zánik. Ministerstvo školství jí snížilo finanční příspěvek a poslalo do Birminghamu tým inspektorů. Zpravodajství místních novin navíc rozšířilo mezi rodiči paniku a škola tak musela bojovat o své žáky. Před pár dny byly publikovány nové výsledky. Perry Beeches se stala rekordmankou roku – v hodnocení žáků zaznamenala největší pokrok a zavření už jí nehrozí. Dalších 440 „špatných“ škol však zlepšení nezvládlo a musí tak dál bojovat o svou záchranu. Ministr školství Ed Balls totiž počítá s tím, že nejhorší školy nechá zavřít už v roce 2011.

Zavírání špatných škol je zatím poslední částí školských reforem, které v Anglii (ostatní části Británie mají oddělený školský systém) probíhají nepřetržitě už desítky let. Žádná z nich se přitom zatím neosvědčila, ačkoli už Angličané změnili svůj školský systém od základů. Změny se týkaly financování škol, jejich vedení, závislosti na státních úřadech, testování a hodnocení žáků, práce inspektorů, stejně jako přijímaček a školních osnov.

Nejčastěji se mění osnovy. Prakticky neustále se mění jejich obsah, stejně jako to, jakou volnost dávají učitelům. Zatímco na začátku devadesátých let se osnovy rozšiřovaly, a školy tak neměly příliš prostoru pro…

2009_obalka_R09
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 57 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R09
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 57 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte