Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Dál, dál a dál

Fantaskní prolínání filozofie s fikcí charakterizuje i nejnovější Ajvazovu knihu, dobrodružný román Cesta na jih. Můžeme jej do velké míry číst jako tresť autorovy dosavadní poetiky.

2009-404-mobr-56AR092009n.jpg
2009–404-mobr-56AR092009n.jpg • Autor: Respekt

2009-404-vobr-56AR092009.jpg
Fotografie: Písmena jsou spletená z vět příběhů o kovových mechanických zvířatech. – Autor: Profimedia.cz/Corbis, www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Michal Ajvaz v jednom rozhovoru řekl, že čte jen odbornou filozofickou literaturu – a literaturu brakovou; rozdíl mezi nimi podle něj není tak nepřekonatelný, jak se na první pohled zdá. Vždyť i Kantova Kritika čistého rozumu prý nakonec není nic jiného než „dobrodružné bloudění podivuhodným labyrintem“. Tuto blízkost obou rovin literatury dobře ilustruje hrdina jedné Ajvazovy básně, který přečetl Kantovo, Hegelovo a Husserlovo dílo, aby se mu jejich pozapomenutý obsah posléze v mysli proměnil v dobrodružnou a erotickou detektivku.

Fantaskní prolínání filozofie s fikcí charakterizuje i nejnovější Ajvazovu knihu, dobrodružný román Cesta na jih. Můžeme jej do velké míry číst jako tresť autorovy dosavadní poetiky.

Svět je text

Michal Ajvaz (1949) je absolventem pražské filozofické fakulty. Do literatury vstoupil roku 1989 sbírkou fantastických veršů Vražda v hotelu Intercontinental, následovala druhá sbírka básní a knihy prózy. Druhou linii Ajvazovy tvorby představují knihy filozofické. Počínaje derridovskou studií Znak a bytí z roku 1994 v nich Ajvaz vyjadřuje svůj zájem o vyprávění jako takové, o znaky, jejich konečnost či nekonečnost. Dialog mezi těmito dvěma rovinami Ajvazova psaní je napínavý, jeho teoretické uvažování se promítá do povídek a románů zcela specifickým způsobem.

V Ajvazově vesmíru je na počátku všeho…

2009_obalka_R09
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 57 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R09
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 57 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte