Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Svět

Znovu na křižovatce

Nad volbami v Izraeli se vznáší vzpomínka na lednovou operaci v Gaze. Téměř všichni Izraelci se shodnou na jednom: skončila příliš brzy a společnost se i nadále cítí ohrožena.

2009-314-mobr-38AR072009n.jpg
2009–314-mobr-38AR072009n.jpg • Autor: Respekt

2009-314-vobr-38AR072009.jpg
Fotografie: Fundamentalističtí Židé začmárali billboard s Livniovou. Nechtějí, aby jim vládla žena. (Jeruzalém) – Autor: Karel Cudlín • Autor: Respekt

Nad hlasováním se vznáší vzpomínka na lednovou operaci v Gaze. Téměř všichni Izraelci se shodnou na jednom: skončila příliš brzy a společnost se i nadále cítí ohrožena. Bezpečnostní otázky tak zcela zastínily ostatní volební témata, včetně sociálních a ekonomických problémů. Mají voliči uvěřit levici, že další územní ústupky povedou k míru, a riskovat, že se spletou; a nebo se spolehnout na radu pravice, že bezpečnější bude udržovat status quo?

První tři

Největší šance na vítězství má Likud Benjamina Netanjahua. Bývalý premiér tvrdě útočí na vládu, přičemž se může opřít o fakt, že izraelský odchod z Gazy, jak ho v roce 2005 prosadila strana Kadima, nepřinesl Izraeli větší bezpečnost. Netanjahu místo „odstupování území teroristům“ nabízí „obnovu bezpečnosti“. Mezi jeho trumfy patří článek v deníku Jediot Achronot, podle kterého premiér Olmert i jeho nástupkyně v čele Kadimy Cipi Livniová v rozhovorech s Palestinci a americkým vyslancem Georgem Mitchellem slíbili další rozsáhlé stahování ze Západního břehu a rozdělení Jeruzaléma. To v současné poválečné atmosféře působí v očích mnoha voličů jako chyba.

Na druhém místě se drží vládní strana Kadima, která se kdysi pod vedením Ariela Šarona oddělila od Likudu, aby prosadila stahování z palestinských území a tím…

2009_obalka_R07
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 58 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R07
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 58 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte