2009-277-mobr-5-kom-irakopravan.jpg
2009–277-mobr-5-kom-irakopravan.jpg • Autor: Respekt

2009-277-vobr-5-kom-irakoprava.jpg
Fotografie: ilustační obrázek – Autor: Pavel Reisenauer • Autor: Respekt

Minulý týden prohlásil Barack Obama v jedné arabské televizní stanici, že pokud budou země jako Írán ochotny rozevřít prsty zaťaté v pěst, Amerika jim podá ruku. Dalo by se čekat, že z toho Evropa dostane další záchvat obamomanie. Evropané přece rádi vyjednávají, Evropská unie, zastoupená svými diplomatickými těžkými vahami – Británií, Francií a Německem –, spolu s Ruskem a Čínou jednala s Íránem celá léta a politikou cukru a biče se snažila zarazit jeho nukleární ambice.

Během kampaně mluvil Barack Obama v souvislosti s Íránem o „větších kostkách cukru a větších bičích“. To by po třech desetiletích téměř úplného mlčení znamenalo přímou diplomacii mezi Amerikou a Íránem. Šla by ovšem ruku v ruce s tvrdšími sankcemi, zaměřenými například proti íránským bankám financujícím obohacování uranu (což Írán vydává za mírový program, jenž jednou povede k výrobě elektrické energie, ovšem podle mnoha jiných jde o součást plánu na výrobu jaderné bomby).

Přesto byla evropská reakce na Obamova slova k Íránu smíšená. Vysoce postavení diplomaté ze 27 zemí EU diskutovali o Íránu v lednu v Praze. Francie navrhla začlenění dvou íránských bank na seznam sankcí. Francouzský zástupce řekl svým kolegům, že pokud chce EU zůstat pro Američany „relevantní“, musí být připravena vzít si do ruky „větší bič“. Pak přišly námitky. Někteří diplomaté…

2009_obalka_R06
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 54 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R06
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 54 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte