24_R52_kodan1_n.jpg
24_R52_kodan1_n.jpg • Autor: Respekt

Právě skončený světový klimatický summit byl emocionálně vypjatou záležitostí. Naděje, že se svět shodne alespoň na základních principech boje s globálním oteplováním, tu ale je

Kodaň, „hlavní město“ světových klimatických vyjednávání, se probouzí do chladného a nepříjemně vlhkého rána, padá sníh s deštěm. Přesto tu v následujících hodinách bude docela horko. Je středa 16. prosince, desátý den světového summitu OSN, jehož jednání má pozítří skončit a zatím je spíš na krůček od krachu.

Stanice metra, u níž se konferenční centrum nachází, je zavřená a obležená policií. Všichni, kdo na jednání míří, musejí vystoupit o stanici dřív a jít pěšky. Čekají se protesty aktivistů nespokojených s malým pokrokem, kterého se zatím podařilo dosáhnout, snad dokonce útok demonstrantů na konferenční centrum.

Policejní zátarasy jsou už stovky metrů od brány. Členové oficiálních delegací mohou být v klidu, ale novináři a příslušníci nevládních organizací mají důvod k nervozitě. Dostat se do konferenčního centra je občas docela velkým dobrodružstvím; propustky náhle pozbývají platnosti, v počítačovém systému chybějí jména registrovaných, komunikace mezi dánskou policií a bezpečnostními složkami OSN vázne. Výsledkem už byly i celodenní fronty u vstupu a obrovský chaos.

[image id=…

2009_obalka_R52-53
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 54 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R52-53
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 54 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte