„Kotě, sundala jsem poliše. Sorry. Co dělat?“ Tahle esemeska 22leté Olgy Melničenkové jejímu příteli se stala letošním hitem ruského internetu. Příběh je vlastně banální. Mladá Ruska na konci dubna v dálněvýchodním Novosibirsku nejdřív popila s kamarády v baru. Pak s nimi podle dobrého zvyku zlaté ruské mládeže vyrazila do nočních ulic závodit. Bez ohledů, bez pravidel. V podroušeném stavu a v rychlosti přes 100 km v hodině pak Melničenková srazila svojí sportovní Toyotou Soarer dopravního policistu Čulkova. Ten namístě zemřel.

Malátná blondýna měla v krvi třikrát víc alkoholu, než je v Rusku povoleno. Sebezáchranný instinkt ale neztratila. Z místa se nejdřív pokusila ujet. Když ji dopravní policisté zadrželi, zůstala sedět strnule v autě a poslala SMS příteli Dmitrijovi s prosbou o radu. Jak později vyjasnily výpisy z jejího mobilu, rada dorazila vzápětí: „Začni hysterčit, k ničemu se nevyjadřuj a nic nepodepisuj.“ Zlaté heslo nové ruské mládeže přineslo ovoce. Melničenková vyvázla od novosibirského soudu letos na podzim se čtyřmi a půl lety za mřížemi a vysokou pokutou. Místní novináři tvrdí, že bohatí rodiče i vlivní přátelé udělali své.

V současném Rusku normální příběh. Tyhle nouveaux riches s absolutním opovržením k pravidlům a zákonům najdete na Východě na každém kroku. Silnice jsou toho nejlepším důkazem. Před třemi lety takhle v centru Moskvy přivítala autora těchto řádků rozhýkaná čtyřka mladíků v nablýskaném autě Bentley, když prosvištěla v protisměru jednosměrkou. Ze stažených okýnek se ozýval řev na celou ulici. Na křižovatce agresivně vytlačila na krajnici protijedoucí auto a s výkřiky: „F.ck off!“ zmizela v moskevské dopravě. Všem kolem bylo jasné, že je lepší klidit se z cesty.

Přezdívá se jim „nablýskaní burani“. Jsou mladí, bohatí, nezodpovědní a okázale pohrdají pravidly. Minulý měsíc čtyři z nich ve Švýcarsku málem zabili německého důchodce. Scénář z předměstí Ženevy byl jako přes kopírák: nelegální závod v luxusních autech, 20letý silně podnapilý řidič, rychlost přes 200 km v hodině. Také se pokusil ujet z místa činu a nikdy se nepřiznal.

Mnozí tvrdí, že za ostentativní nenávist těchto Rusů ke státu i předpisům může 70 let komunistického režimu. Čím větší byl prý tlak prolhaného totalitního režimu, tím silnější je teď vzdor vůči jakýmkoli pravidlům. Platí to však jen částečně, neboť se zdá, že ruská duše je odnepaměti kdesi v nitru maximalistická a jako by visela mezi dvěma extrémy – totální podřízeností moci a radikálním vzdorem. Evropská „průměrnost“ je mladým bohatým Rusům cizí. Na Východě jsi buď Smerďakov, nebo Aljoša Karamazov. Hlavně nic mezi.

Autor je moskevským zpravodajem ČT.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte