Co by se stalo, kdyby některý člen eurozóny nemohl splácet svůj dluh

Když v říjnu roku 1975 americký prezident Gerald Ford odmítl finanční pomoc městu New York, které se nacházelo na pokraji bankrotu, informoval o tom newyorský deník Daily News v článku s později slavným nadpisem „Ford to City: Drop Dead“ (Prezident Ford městu: „Chcípni“). Za několik týdnů se prezident Ford obměkčil. Za svou opožděnou záchranu vděčila metropole strachu, že by její insolvence mohla poškodit dobrou pověst jiných měst a států, a možná dokonce celé Ameriky.

Dnes vznikají podobné obavy ohledně eurozóny v souvislosti s žádostí společnosti Dubai World o zmrazení dluhů. O tom, že má tato firma finanční potíže, se vědělo, mnozí investoři se však domnívali, že za její dluhy ručí dubajská vláda nebo sousední Abú Dhabí, bohaté na ropu. V eurozóně panují podobné nejasnosti. Kdyby se země s křehkými veřejnými financemi, jako je Řecko, Irsko nebo Španělsko, ocitly v situaci, že by nemohly refinancovat svůj dluh, přispěchali by jim solventnější členové eurozóny na pomoc? A pokud ne, ohrozila by neschopnost jedné země plnit své finanční závazky životaschopnost eura?

Hříšník Řecko
Krize v oblasti financování dluhů dnes podle všeho bezprostředně nehrozí. Výnosy desetiletých vládních dluhopisů Řecka a Irska, dvou zemí eurozóny s největšími schodky rozpočtu, dosahují bezmála pěti…

2009_obalka_R50
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R50
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte