2009-190-mobr-62tvR052009n.jpg
2009–190-mobr-62tvR052009n.jpg • Autor: Respekt

2009-190-vobr-62tvR052009.jpg
Autor fotografie: Česká televize • Autor: Respekt

„On se stylizuje ve svých románech do role cynika. Tím ale není. Je to citlivý, hodný člověk,“ říká o svém dlouholetém životním partnerovi Zdena Salivarová v dokumentu nazvaném příznačně Gentleman Josef Škvorecký. Hodinový portrét jednoho z nejdůležitějších českých spisovatelů druhé poloviny dvacátého století, natočený Petrem Kaňkou, pak její slova nenásilně potvrzuje. Sám režisér, který se o Škvoreckého dílo zajímá léta, tvrdí, že zpověď natáčenou na sklonku léta 2007 v Torontu považuje za umělecký a osobní testament manželské dvojice, „určité loučení s velkými Čechy, kteří již patrně do vlasti nezavítají“. Je to snímek, ze kterého sice jasně sálá uctivý obdiv autorského štábu k čtyřiaosmdesátiletému spisovateli a jeho ženě, i díky otevřenosti a upřímnosti zejména Zdeny Salivarové však překračuje kvalitou průměr běžné produkce v žánru životopisného portrétu.

Kaňka s týmem natáčel u Škvoreckých osm dní. Zachycuje nejen interiér útulného bytu, jehož pracovně vévodí obrovská knihovna s překladovými výtisky autorových knih nebo jazzový koutek plný fotografií jeho největších hudebních vzorů. Zaznamenává i poklidnou kosmopolitní atmosféru kanadského města, v němž našli Škvorečtí druhý domov po vpádu sovětských tanků do Československa. Na svou vlast v žádném případě nezanevřeli, nemají zde ovšem děti ani příbuzné, a tedy…

2009_obalka_R05
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 56 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R05
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 56 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte