62_kis_R48_2009_n.jpg
62_kis_R48_2009_n.jpg • Autor: Respekt

Kde hledat pravý odkaz listopadu 1989? 

Média jsou plná článků a reportáží o událostech roku 1989. Přesto ale vše zůstává jaksi na povrchu. Přitom je stále naléhavější, abychom konečně odmítli český „listopadový mýtus“. Zkusme se proto zamyslet nad tím, proč vlastně představuje problém a jak lze chápat dědictví listopadu 1989.

Kýčovitý příběh
Definujme nejprve listopadový mýtus (v souladu s tím, jak mýty chápou antropologové) jako příběh, který si česká společnost vypráví o svém „novém“ počátku, tedy o událostech konce roku 1989, jejich příčinách a smyslu. Podstatné je, že mýtus v takovémto pojetí má nejen pomoci osvětlit minulost, ale je zároveň mocnou silou při utváření budoucnosti.

Především si myslím, že česká společnost ve svém výkladu listopadu již od počátku propadla nebezpečí klamné dějinné mytologie. Vytvořila sebeoslavný kýčovitý mýtus (jak jsme to „cinkáním klíčů“ slavně vyhráli), který vycházel z falešného uspokojení ze snadné změny režimu a ze lživého pohledu většinové společnosti na sebe sama. Hlubším důvodem, který přivedl lidi na náměstí, však nebyly (do té doby se neprojevující) občanské ctnosti a demokratické hodnoty, ale konzumerismus. Komunistický režim byl odmítnut hlavně proto, že (výměnou za poslušnost) přestal být schopen poskytovat slibovanou spotřební úroveň. Ve skutečnosti tedy (jak…

2009_obalka_R48
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R48
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte