Zastánci silné Evropy překvapivě stáčí kormidlo

Krátce po zvolení Hermana Van Rompuye evropským „prezidentem“ začala belgická televize vysílat jeho medailonek. Předsedu své vlády představovala, jako by se právě vyloupl na politické scéně – kdy se narodil, co dosud dělal a že rád píše básně v japonském stylu haiko. Van Rompuy je totiž neznámou postavou nejen pro většinu obyvatel Unie, kteří nemají tu čest bydlet v Belgii, ale i pro Belgičany samotné. Premiérem je teprve rok a předtím byl předsedou federálního parlamentu, jemuž se v zemi rozdělené mezi Vlámy a Valony nevěnuje taková pozornost jako zemským sněmům.

Podobně „slavná“ je i první evropská ministryně zahraničí, Britka Catherine Ashtonová, bývalá předsedkyně Sněmovny lordů a naposled roční eurokomisařka pro otázky obchodu. Tahle malá známost byla také hlavním důvodem unisono odsudku jejich volby, jejž druhý den přinesl tisk všude po Evropě s výjimkou Belgie. Po právu, nad novými tvářemi v nových unijních funkcích opravdu zatím není důvod jásat.

Realita
Jásání přitom původně bylo kýženým cílem. Když před sedmi lety funkce evropského prezidenta a ministra zahraničí spatřily světlo světa, autoři ideje – hlavně bývalý francouzský prezident Giscard d’Estaign – argumentovali, že lidé v obou křeslech dodají Unii tvář a pomohou ji tak v očích veřejnosti polidštit. Zejména když půjde o…

2009_obalka_R48
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R48
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte