26A_R46_2009_n.jpg
26A_R46_2009_n.jpg • Autor: Respekt

Postkomunistickým zemím střední Evropy se od roku 1989 vede víceméně dobře. Stále se jim však nedaří zbavit se image chudých, utrápených příbuzných.

Představte si sami sebe v zakouřené kavárně kdesi v srdci Evropy, řekněme v Praze, ke konci roku 1989. Sedíte u zamaštěného stolku, srkáte blátivou kávu oslazenou hrubým cukrem, kterou vám přinesl nevrlý číšník, a probíráte s přáteli budoucnost. Vaši kamarádi na sobě mají špatně padnoucí oblečení v nevýrazných odstínech modré, hnědé a zelené – módu typickou pro časy plánované ekonomiky. Vaše zápaďácká výstroj působí jako pěst na oko.

26A_R46_2009_s.jpg
26A_R46_2009_s.jpg • Autor: Respekt
Plakáty vyvěšené za okny kavárny svědčí o vítězství revoluce. Jeden je stylizovaný jako posměšné smuteční oznámení, že zemřel „soudruh Strach“, kdysi všudypřítomné a všemocné ztělesnění totalitních režimů, přemožené svíčkami, prapory a odvahou. Na dalším plakátu je vánoční hvězda, pod níž stojí „Gloria in excelsis Deo“. Jako řada dalších věcí se i náboženství konečně stalo věcí svobodné volby. Třetí plakát ilustruje, jak velký úkol ještě tuto zemi čeká. Znázorňuje Evropu rozdělenou vysokým útesem, který vede v místě někdejší železné opony. Z pochmurného východu vede na prosluněné západní výšiny jen vratký žebřík. „Zpátky do Evropy,“ hlásá plakát. Než přišel komunismus, byly země jako Československo, Polsko a Maďarsko středem…

2009_obalka_R46
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R46
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte